Ушни инфекции при кучетата
У шните възпаления и инфекции са сред често срещаните проблеми, с които стопаните на кучета се сблъскват. Те могат да се появят при домашни любимци от всяка възраст, порода или пол. Ушите са един от най-незащитените и чувствителни органи на четириногите ни приятели. И макар първите признаци на ушни инфекции да се забелязват сравнително лесно, добре е да знаем за какво да внимаваме и следим, за да съумеем да окажем първа помощ на питомеца си.
Най-разпространените и чести симптоми на ушни възпаления и инфекции при кучето са:
- Зачервяване и подуване на вътрешната част на ухото
- Общо състояние на безпокойство и нервност
- Сърбеж
- Клатене на главата на страни
- Наличие на секрет и лоша миризма (получава се на по-късен етап)
- Частична загуба на слуха
- Некроза на тъканите
Най-честите причини и предразполагащи фактори за възникване на ушни инфекции при кучетата са:
- Необичайна форма/конформация на ушния канал
- Наследствена предразположеност
- Алергии
- Първични и вторични инфекции
- Попадане на чуждо тяло в ухото
- Травми и наранявания
- Слаб имунитет
- Хормонален дисбаланс
- Замърсяване на ухото
- Попадане на вода в ухото на кучето
- Онкология
Някои породи са по-предразположени
Някои кучета са по-податливи и са по-склонни да развият ушни инфекции от други. Те изискват по-често и внимателно почистване от страна на стопаните им. Образно можем да ги разделим на няколко групи:
Поради необичайната форма на ушните канали: Шар Пей, Чау Чау, Английски Булдог, Мопс.
Поради косми, които растат в ушния канал: Пудели и повечето видове териери.
Поради свободното висене на ушите покрай муцуната: Кокер Шпаньол, Бретански Шпаньол, Басет, Бигъл.
Най-разпространените ушни инфекции при кучетата са:
- Отит/Външен отит
Това е заболяване, наричано още с общото „инфекция на ухото“ и се среща главно при кучетата с по-дълги и меки на допир уши. То се характеризира с възпаление на външния ушен канал. Често отита започва от първично, неоткрито заболяване като алергия, например. Заболяванията на имунната система и хормоналните промени като хипотиреоидизъм, също могат да предизвикат повтарящи се ушни инфекции. Ако забележите проблем с ушите на домашния си любимец, веднага да се обърнете към лекар, за да не се допусне отитът да стане хроничен.
- Хематом
Подобно на хората, и при домашните ни любимци хематомите се появяват най-често след наранявания или травми. Може да са причинени и от драскотини или ухапвания от насекоми. При този вид ушна инфекция се наблюдава зачервяване и подуване на ухото, а животното започва да се чеше силно и непрекъснато, както и да търка главата си в земята. Рискът да се травмира още повече инфектираното място е голям, за това е важно да се реагира навреме и да се предприеме незабавно лечение.
- Възпаление на ушния хрущял
При това възпаление се проявяват симптоми като зачервяване, подуване и силна болка, съпътствани от цялостен дискомфорт. Заболяването прогресира бързо и може да доведе до некроза на тъканите и деформация на хрущяла, който започва да почернява и гние. Инфекцията изисква незабавна медицинска намеса, често съпътствана с антибиотично лечение и дори хирургична интервенция.
- Васкулит
Инфекция, която се характеризира с възпаление на кръвоносните съдове във вътрешната част на ухото на домашния ви любимец. Получават се ранички и струпеи, мястото се зачервява и подува, а кучето е много неспокойно и раздразнително.
- Тумор
Характерно най-вече за по-възрастните кучета. Получава се от недоизлекувани заболявания на главата и се характеризира със зачервяване и силно възпаление. Туморите могат да са злокачествени и доброкачествени – необходима е своевременна диагностика в клиника, която разполага със специализирана апаратура.
Оптималното лечение на ушните инфекции при кучетата е комбинация между професионална ветеринарна помощ и грижи у дома. Уверете се, че почиствате правилно ушите на вашето куче, ако се налага да му поставяте капки или други лекарства – бъдете внимателни и следвайте точно инструкциите на лекаря си.
Превенцията и поддържането на чистотата на ушите на домашния в любимец могат да предотвратят инфекции и възпаления в тази чувствителна област.
Редовно проверявайте състоянието на ушите на кучето след разходка, плуване или къпане. При първите признаци на подуване, зачервяване, тръскане на главата или сърбеж – свържете се с ветеринар. Колкото по-рано се започне лечението, толкова по-скоро животното ще намери облекчение на дискомфорта и болката, които изпитва.