Защо кучетата крият неща
Ч орапите ви. Или новите ви обувки. Дистанционното управление. Всяка една играчка. Някои кучета просто обичат да крият неща. Но замисляли ли сте се – защо го правят?
Има няколко възможни обяснения защо домашният ви любимец има това, нека си го признаем, донякъде известно досадно поведение. Професионалният дресьор в Animal Behavior College Дебора Фентън има няколко теории, които споделя пред Американския киноложки клуб (АКС).
- Криенето на неща е в природата им
Често, когато кучетата крият неща, това се дължи на инстинкта им да трупат и пазят храната или вещите си, обяснява Фентън. И въпреки че едва ли имаме желание кучетата ни да крият полунагризана пръчка между възглавниците на дивана или да копаят в задния двор, за да заровят там кокал, трябва да разберем, че това е природа, а не палавост.
- Спестяват за по-късно
Точно както катериците крият ядки, а хората поставяме ценности в сейф, кучетата ни крият най-ценните си предмети, така че да се погрижат за тяхната безопасност.
- Стратегия за оцеляване
Смята се, че скриването на излишък от храна в земята е стратегия за оцеляване на кучетата. Идеята е ценният им ресурс да бъде защитен в хладната земя и след това – изяден по-късно. Когато става въпрос за опитомени кучета, криенето на предмети е с цел да не позволят на други домашни любимци (ако има такива у дома) да не ги откраднат.
- Признак на стрес
Кучетата, които крият и защитават ожесточено притежанията си, може да го правят поради безпокойство или ако имат проблеми със стреса. Това може да произтича от живот с друго куче в миналото.
- Основни здравословни проблеми
Криенето на неща невинаги е поведенчески проблем. Навикът може и да е знак за здравословен проблем, преяждане или скука.
Как да ограничим навиците за криене на питомеца си
Един от най-добрите начини за предотвратяване на тези навици е да научите кучето си на правилния (приемлив за вас) начин на игра от самото начало. Избягвайте да му давате достъп до забранени предмети като обувки, чорапи или детски играчки. И имайте предвид следните съвети:
- Използвайте времето за игра, за да научите кучето на правилното поведение;
- Предлагайте подходящи играчки и отделяйте време, за да се забавлявате заедно с домашния си любимец;
- Научете кучето на репликата „дай“ или „донеси“, така че животното да се научи какво се иска от него;
- Съхранявайте играчките на питомеца си на място, до което той има достъп;
- Научете кучето си да поставя играчките в определена част от дома ви, щом приключите с игрите;
- Награждавайте домашния си любимец всеки път, когато върне играчката на място;
- Не давайте твърде много играчки или лакомства на животното – наличието на излишък е това, което кара кучетата да заравят неща. Вместо това редувайте няколко, така че питомецът ви да има достъп до две-три наведнъж;
- Научете кучето си на нови трикове. Ако домашният ви любимец е умствено и физически стимулирано, то ще бъде по-малко склонно да придобие и демонстрира лоши навици;
Какво НЕ трябва да правите, за да спрете кучето си да крие неща
Каквото и да правите в опит да контролирате действията на кучето си, помнете, че вашата цел трябва да бъде да засилите доверието, което четириногото има във вас и връзката, която имате. Не правете нищо, с което да застрашите това или да създадете ситуация, в която животното се страхува. Защото то може да ви нападне и дори – ухапе като вид отмъщение. Избягвайте и:
- Използване на наказания, като викове или удряне;
- Използване на отрицателно подсилване – отнемане на нещо без предлагане на по-добро в замяна;
- Преследване на кучето и вдигане на врява – това е сигнал за животното, че искате да играете с него, а това насърчава поведението;
Вижте още:
Защо кучетата обичат да копаят дупки
Защо кучето ви омита храната си толкова бързо