Защо някои кучета са толкова прилепчиви
П рилепчивото куче може буквално да ви подлуди. Особено тези домашни любимци, които не ви изпускат от очи, следват ви от стая в стая и постоянно търсят възможност да привлекат вниманието ви. За съжаление, подобно на настоятелното „мяукане“ при котките, и това обикновено е заучено поведение.
Може и да ви се струва странно, но е доста вероятно животното да е научило това от вас и да действа спрямо вашите реакции.
Добрата новина е, че има много неща, които можете да направите, за да промените ситуацията!
Къде се крие коренът на поведението?
Прилепчивото поведение при кучетата може да бъде причинено от много неща. Често то е просто израз на страх от самотата, който може да се влоши в непозната за животното среда. Обикновено това се дължи на постоянното внимание, което се обръщали на четириногото по време на ранното му развитие.
Освен общите проблеми с тревожността, има и някои медицински състояния, които могат да накарат едно куче, което не е имало подобно поведение преди, да започне да става твърде зависимо и търсещо компанията на стопанина си. Домашни любимци, страдащи от загуба на зрението в напреднала възраст също често реагират по този начин.
Често прилепчивото поведение при четириногите може да дойде от чиста скука. В този случай осигуряването на различни неща за вършене може да реши проблема, а достатъчното количество упражнения – да го намали. Опитайте различни забавления, а във ваше отсъствие се погрижете четириногото да разполага с достатъчно играчки, с които да ангажира вниманието си.
Ако женското ви куче не е стерилизирано, то може да стане малко по-привързано и прилепчиво през периода на разгонване. Общият страх и безпокойство също могат да причинят подобно държание при кучетата. Фактори на околната среда като смяна на сезоните, фойерверки или силна и непозната музика могат да накарат животното да се върне обратно към познатото. Което, в този случай, сте вие.
Куче, което навлиза в по-късните години от живота си, може да търси постоянен близък контакт със стопанина си в опит да се почувства по-комфортно и сигурно през годините на когнитивен упадък. Важно е да знаете, че ако животното се намира в по-напреднала възраст, това поведение се счита за нормално. За това – извадете старото плюшено мече или одеяло, което косматият ви другар е обичал много – ще се учудите колко много може да помогне малко носталгия!
Неволно насърчаване на поведението
Начинът, по който общувате с кучето си всеки ден, действително се отразява и диктува как то ще се отнася към вас. Ако често се борите или играете по-агресивно, то животното може да прихване от това агресивно поведение. Ако не му обръщате внимание или отсъствате по цял ден, то ще скучае. А в случай, че обичате да го галите често, то четириногото ще очаква внимание и милувки от ваша страна, без значение дали сте заети или не.
Не бива да забравяме и, че различните породи са по-податливи на безпокойство. За това се уверете, че домашният ви любимец има с какво да запълва времето си, когато е сам у дома, храни се правилно и не се лишава от качествен сън.
Вашият ветеринарен лекар или треньор може да ви каже повече за това какво причинява прилепчивото поведение на вашия домашен любимец. А може би животното просто има нужда от приятел? Понякога най-простите отговори са и най-верните, не го забравяйте.
Не подценявайте тревожността при домашния си любимец
Безспорно можем да обучим кучето си да прави най-различни неща, да ходи на определени места при поискване и да изпълнява редица команди. Не бива обаче да подценяваме средата, в която живее самото животно. Уверете се, че в неговото пространство има неща, с които да се занимава и които да заемат от времето му. Тревожността при раздяла може да бъде симптом на много различни състояния – от обикновена настинка до по-сериозни заболявания.
Поведенческите разстройства в REM фазата на съня на животното могат да му попречат да се наспи качествено, причинявайки му кошмари. За това, не забравяйте, че тревожността у питомеца ви може да бъде повлияна от вашето поведение.
В заключение – ако кучето ви проявява хронични симптоми на безпокойство, свържете се с ветеринарния си лекар, за да видите какво можете да направите. Прилепчивото поведение не е реална заплаха и се коригира лесно, стига да сте сигурни, че не е симптом на по-голям проблем.