Защо кучето ни не идва, когато го викаме
И ма няколко неща, които са по-разочароващи и необясними за стопаните на кучета от това, че домашният им любимец понякога видимо и очевидно ги игнорира. Сещате се – намирате се в оживен парк или на полянка извън града, викате кучето си, а то сякаш не ви чува. И това при все, че докато сте у дома косматият ви другар ви слуша перфектно и изпълнява всяка ваша команда. Но да го накарате да напусне доброволно кучешкия парк? Забравете.
Защо кучетата понякога не идват при повикване
Подобно на малки деца, кучетата могат лесно да се разсеят и е необходимо да имате предвид това още, когато започвате дресурата на питомеца си.
Защото в противен случай рискувате да попаднете в обрисуваната по-горе ситуация.
А ето и някои възможности защо домашният ви любимец не идва, когато го повикате.
- Не сте съобразили добре обучението
Ако домашният ви любимец не идва, когато го повикате, той може да не е усвоил командата ви в различна от спокойната среда у дома. Да, вярвате или не, напълно възможно е животното да си мисли, че когато седите на дивана и му кажете „ела“, това означава да дойде при вас. Но това важи само за всекидневната.
Когато обучавате кучето си на нова команда, започнете във възможно най-малко разсейваща среда (различните стаи в дома ви, общото помещение на блока, входа и тн.) и постепенно преминете към по-вълнуващи места, като близката градинка и парк. Кога можем да кажем, че имаме напредък? Вашето куче трябва да дойде при повикване поне осем или девет пъти във всяка среда, преди да я смените с по-разсейваща.
- Кучето ви не иска проблеми
Друга причина кучето ви да не ви слуша може би е, че е имало проблеми в миналото, когато е изпълнявало командата и е идвало при вас. Може би се е отскубнало от повода си в преследване на някоя катерица или е било заето да души онзи храст, а вие сте го повикали с леко ядосан тон. И така, дори без да разберете, се е създала асоциация у него, че идването при вас е равносилно на беда.
За да промените тази връзка, старайте се, колкото и да сте разстроени да не го показвате пред кучето си. Използвайте висок, щастлив глас и възнаградете четириногото, когато дойде при вас. Това ще увеличи вероятността животното да го направи само следващия път, когато се обадите.
Съвет: Ако сте използвали „ела“ с ядосан тон в миналото, изберете друга дума и започнете отначало, за да създадете положителна асоциация с идването при повикването.
- Кучето ви не смята, че си струва
Защо, вашето куче би искало да се върне при вас, когато в парка има куп вълнуващи неща, които да подуши? Или други четириноги, с които да си поиграе?
Ако искате кучето ви да избере вас пред всички забавни и разсейващи фактори навън, трябва да събудите интереса му. За целта - ще трябва да разберете какво обича вашето куче преди всичко. За някои домашни любимци това може да е лакомство. За други - любима играчка. Каквото и да допада на домашния ви любимец, дайте му го, когато дойде при вас.
- Кучето ви мисли, че забавлението е на път да свърши
Разбира се, в даден момент се налага да си тръгнете от кучешкия парк и да се приберете у дома. Така че домашният ви любимец няма избор. Въпреки това, ако му казвате „ела“ винаги, непосредствено преди това да се случи, то ще започне да свързва командата ви с факта, че забавлението свършва. И е по-малко вероятно да иска това да се случи!
Лесен начин да предотвратите подобен сценарий е да повикате кучето си, да го наградите и след това да го пуснете отново. Така животното ще научи, че ако дойде при вас, ще получи награда, а след това ще може да се върне към това, което предпочита да прави. И за него в това има смисъл.
Кога да спрете да използвате награди
Всеки път, когато започнете да учите кучето си на нещо ново, вие трябва да сте нещо като „вендинг машина“. Или с други думи – когато питомецът ви изпълни това, което се иска от него, следва да получава награда. С течение на времето обаче, следва да промените това поведение и да започнете да награждавате на случаен принцип, след като домашният ви любимец е изпълнил дадена от вас команда.
Съвети как да научите кучето си да идва при повикване
- Когато учите кучето си да идва, кажете еднократно името и избраната от вас команда („Макс, ела!“). Не повтаряйте името или командата повече от веднъж.
- Започнете с по-дълга каишка, която безопасно ще даде повече свобода на кучето ви. Ако то ви игнорира – не го дърпайте, недейте и да скъсявате повода. Вместо това го използвайте, за да се приближите, докато самото куче дойде при вас. Идеята е това да бъде негов избор, а не да се случва по принуда.
Не на последно място, нито едно куче не е перфектно. Никога не оставяйте кучето си свободно и без повод в район, където може да бъде блъснато от кола, да се изгуби в гората или да си навлече други неприятности.
Вижте още:
6 често срещани грешки при дресурата на куче
5 ползи от позитивния метод на обучение при кучетата