10 неща, които най-често стресират кучетата
В сички стопани на кучета искат домашните им любимци да се чувстват щастливи и в безопасност. Но понякога без да осъзнаваме може би плашим четириногите си другари. Големите страхове, като гръмотевици и фойерверки, са лесни за забелязване, но има и други неща, които плашат и стресират питомците ни в ежедневието като шумни уреди, приближаващи се непознати, внезапни звуци и дори някои неща, които самите ние правим.
Ако питомецът ви се страхува много – дори и да не искате да го плашите, това може да го накара да загуби доверие във вас. Ако пренебрегнете страховете му, това може да доведе до поведенчески проблеми. Ето защо е важно да установите какво прави кучето ви нервно и да се опитате да го избегнете. Това ще помогне на животното да се почувства сигурно и прави връзката ви по-здрава.
Предлагаме ви заедно да разгледаме 10 често срещани неща, които може би стресират кучето ви.
- Силни шумове
Кучетата имат удивителен слух, така че е логично, че силни звуци като гръмотевици или фойерверки, ги плашат. Дори нормални ежедневни шумове като затръшване на врати, бръмчене на блендера, пожарна аларма или викове на хора – всички тези звуци могат да ги направят нервни.
- Неправилно отношение
Твърде грубото отношение към кучетата или отнасянето към питомеца ви по начин, който той не харесва, може да го изплаши. Неща като дърпане на каишката му, бързо вдигане или прекалено силно галене могат да накарат животното да се чувства неудобно. Важно е да уважавате границите на домашния си любимец. Някои неща, които за нас са израз на обич, като прегръдка, целувка или докосване на муцуната, могат да са плашещи за четириногите ни другари.
- Твърде дълго време сами
Кучета с тревожност при раздяла могат да изпаднат в паника, да лаят много, да хленчат или дори да дъвчат разни неща в дома ви, когато ви няма.
Вижте още: 10 безпогрешни признака, че липсвате на вашето куче
- Твърде много нови хора или домашни любимци наведнъж
Някои кучета се чувстват уплашени, когато срещнат много нови хора или животни наведнъж. Сблъсъкът с твърде много нови лица може да бъде непосилен за тях и да им дойде в повече.
- Липса на рутина
Кучетата обичат рутината. Големи промени като различен график, поява на нов член на семейството или преместване в нов дом, могат да ги накарат да се почувстват нервни и объркани.
- Вредни методи на обучение
Използването на сурови методи на обучение, като викове, физически наказания или нашийници с ток, може наистина да стресира и изплаши кучето ви. Тези тактики могат да навредят на доверието на домашния ви любимец във вас.
Когато кучетата изпитат болка или страх по време на тренировка, те могат да станат нервни, уплашени или дори агресивни. Това може да навреди на връзката помежду ви и да доведе до дългосрочни проблеми като тревожност или депресия.
- Груба игра или страшни играчки
Някои игри, като дърпане на въже или борба, могат да бъдат твърде интензивни за чувствителните кучета – особено ако са имали лош опит с груба игра в миналото. Силните шумове, внезапните движения и вълнението могат да направят иначе забавни активности да изглеждат страшни в очите на питомеца ви.
- Къпане и груминг
Много кучета се страхуват от къпане или груминг. Причината може да се корени в лоши преживявания, като грубо отношение или силни миризми. Някои четириноги стават нервни, ако не са свикнали с груминг процедури, когато са били по-млади.
- Стресиращи места
Ходенето на места като кабинета при ветеринарния ви лекар може да бъде стресиращо за кучетата. Понякога, ако едно място е наситено с негативни асоциации, дори пътуването с кола до там може да изнерви питомеца ви.
Пропуснати знаци на езика на тялото
Кучетата показват, когато се чувстват уплашени или им е неудобно чрез езика на тялото и действията си. Ето някои от признаците, за които да следите:
- Прибрана опашка
- Сплескани уши назад
- Повишена вокализация, включително хленчене и вой
- Криене
- Отърсване
- Облизване на въздуха
- Избягване на зрителен контакт
Ако забележите тези признаци, важно е да помогнете на кучето си, преди страховете му да се влошат. Наблюдавайки езика на тялото на питомеца си, можете да решите как да му помогнете. Това може да означава да премахнете нещо, което го плаши, да го заведете на тихо място или да му дадете лакомство, за да се разсее.
Как да помогнете на кучето си да се чувства в безопасност
Никога не е приятно да видим кучето си уплашено, но има начини да помогнем на домашния си любимец да се почувства по-добре. Като начало, създайте безопасно място в дома си – уютно легло или тиха зона, където животното може да се оттегли спокойно и да не бъде притеснявано.
Придържането към ежедневна рутина също е важно, тъй като помага за намаляване на тревожността с течение на времето.
Не забравяйте, че кучетата могат да усетят нашите емоции, така че останете спокойни и позитивни. Използвайте мек глас и награждавайте питомеца си за желаното от вас поведение.
Изграждането на доверие отнема време. Оставете домашния си любимец да определя темпото и не го принуждавайте да се изправя пред страховете си, тъй като това може да влоши безпокойството му, пишат от PetMD.
И накрая, покажете на питомеца си, че сте негов защитник. Обръщайте внимание на признаците на страх и реагирайте нежно. Това показва, че ви е грижа и помага за укрепване на връзката ви.
Вижте още:
Защо кучетата се страхуват от гръмотевици
Може ли кучето да получи паник атака