5 начина за предотвратяване на тревожност при раздяла при кучетата

куче тревожност при раздяла Снимка: iStock

М ного стопани несъзнателно насърчават тревожността при раздяла при домашните си любимци. Ето как можете да промените собственото си поведение, за да култивирате здравословно чувство за сигурност у косматия ви другар. 

  • Постепенно отделяне

Ако сте свикнали домашния си любимец, че постоянно сте наоколо и той се радва на компанията ви 24/7, това може да се окаже проблем. Да, днес сте на разположение денонощно, но обстоятелствата могат да се променят неочаквано. Помогнете на кучето си да започне да се чувства удобно да прекарва времето си само, преди това да стане неизбежно.

куче тревожност при раздялаСнимка: iStock

  • Не задушавайте кучето си с внимание, за да облекчите „вината при раздяла“

Обсипването на кучето ви с непрекъснато внимание, когато сте заедно, създава ненужно голям ефект на контраст, когато сте разделени.

Dogsandcats.bg

Самото поведение, което успокоява гузната ви съвест, може да попречи на здравословната независимост на домашния ви любимец.

Размийте разликата между това дали сте вкъщи или навън. Можете, например, да затворите вратата на стаята или банята, докато се приготвяте да излезете. Това ще намали контраста между вашето присъствие и отсъствие.

куче самоСнимка: iStock

  • Уверете се, че кучето ви може да спи самостоятелно

Въпреки че няма нищо лошо в това да споделяте дивана или леглото с домашния си любимец, важно е да се уверите, че той си почива и сам, когато вие не сте наоколо. Няма как да знаете кога ще му се наложи да прекара нощта без вас, нали?

  • Култивирайте здравословно чувство за сигурност и стабилност у кучето си

Кучетата, страдащи от тревожност при раздяла, постигат по-добър напредък в програмите за обучение, когато се приложи правилото „нищо в живота не е безплатно“, пишат от Американския киноложки клуб. Това означава, че животното трябва да изпълни молба, преди да получи нещо, което иска. Учейки косматия си другар, че има предсказуеми начини за манипулиране на средата, като например – че ще получи лакомство, след като стои „настрана“, докато не бъде поканено да „го вземе“, намалява тревожността чрез изграждане на увереност. Структура като тази създава усещане за сигурност и стабилност. 

куче тревожност при раздялаСнимка: iStock

Можете да използвате психологическите предимства на структурата и при проблем с тревожността, още преди той да се появи: помолете кучето си да направи нещо, а след това го наградете с обич и внимание! Научете го на конструктивни начини да манипулира света около себе си.

  • Осигурете му възможности да преследва интереси, различни от вас

Здравословната обич е само една от съставките, за да предпазите кучето си от тревожност при раздяла. Подобно на нас, домашните ни любимци се нуждаят и от емоционално здраве и грижа. Осигуряването на възможност на животното да преследва интереси, различни от вас, в идеалния случай – такива, които му дават физическа, социална и интелектуална стимулация, ще гарантира, че то няма да вижда собственика като център на света си. Или поне – ще изпитва удовлетворение и от други дейности в него.

куче само вкъщиСнимка: iStock

Не забравяйте, че култивирането на увереност и независимост у домашния ви любимец, за да може той да се наслаждава на времето, прекарано отделно от вас, е сигурен знак за здрава обич. 

Вижте още:

5 опасни кучешки навика, които да не пренебрегвате

Какво прави кучето ни, когато не сме у дома

Виж още