8 фини знака, че кучето ви изпитва болка

П овечето стопани на кучета познават домашните си любимци добре, а по маниерите и поведението на косматия си приятел лесно могат да разберат кога той е гладен, уплашен, развълнуван, напрегнат и тн. Да, езикът на тялото на кучето може да ни подскаже много за емоционалното и здравословното му състояние, но понякога признаците, че нещо го боли, могат да бъдат малко по-малко очевидни. Особено ако се касае за нов симптом или поведение, които до сега не сте свикнали да виждате у домашния си любимец.

Съществуват някои доста фини и почти неразпознаваеми признаци, които са сигурна индикация, че кучето ви изпитва болка и не бива да губите време, преди да го заведете при ветеринар за преглед. Не забравяйте – независимо дали проблемът е незначителен или обратното – основен и сериозен, вашият лоялен спътник не заслужава да живее в болка нито ден.
Чувстват ли кучетата болка?
Повечето кучета инстинктивно крият болката и дискомфорта си. Това естествено поведение вероятно е било полезен инструмент за оцеляване в дивата природа, помагайки на болните животни да не станат лесна мишена за хищници. Но що се отнася до домашните ни любимци – то прави още по-трудно за собствениците да разпознават признаците на болка.
Dogsandcats.bg
Косматите ни другари усещат болка по същия начин, както хората, и често в следствие на идентични причини. Често срещани източници на болка при косматите ни другари са: наранявания като порязвания и изгаряния, инфекции като абсцеси или ушни възпаления, хронични заболявания като артрит и дентална болка. Домашният ви любимец може да изпитва болка и след хирургични процедури. По същество, всичко, което би причинило болка на човек, ще причини болка и при кучетата.

Бъдете сигурни обаче, че като внимателен и грижовен стопанин, вие можете да доловите дори най-фините признаци, че нещо с четириногия ви другар не е наред. Стига да знаете какво да търсите. Продължете да четете, за да се запознаете по-подробно с често срещаните начини, по които четириногите ни другари ни дават знак, че нещо не е наред. Както и какво можете да предприемете, ако подозирате, че питомецът ви изпитва болка.
8 фини знака, че кучето ви изпитва болка

- Прекомерно облизване на различни части от тялото
Нормално и естествено е за всяко куче да почиства чрез облизване лапите, козината и други свои лични зони. Ако обаче забележите, че домашният ви любимец съсредоточено и прекомерно акцентира и ближе определени места от тялото си – това може би е признак, че нещо в тази област го боли.
Ако няма външни признаци като ранички или обриви, значи най-вероятно се касае за вътрешна болка. Не забравяйте, че естественият инстинкт на кучето го кара да облизва настойчиво местата, които му причиняват дискомфорт или болка, като „почиствайки ги“ животното се надява да ги излекува – невинаги това се касае само за открити рани.

- Лошо качество на козината
Куче, което не се чувства добре, може да няма желание да се почисти и погрижи за козината си така, както преди. Това може да се дължи на факта, че нещо му причинява дискомфорт и животното не иска да упражнява натиск на дадено място.
- Тежко дишане или прекомерно задъхване
И преди сме споменавали, че причините кучето да се задъхва са различни. Те варират от желание на косматия ви приятел да се охлади, стрес или тревога, до възбуда и ентусиазъм. Имате причина за безпокойство тогава, когато забележите, че домашният ви любимец започва да се задъхва бързо и да диша тежко без причина. Сигнал, че кучето изпитва болка може да бъде и ако изглежда, сякаш му е трудно да си поеме въздух.
Вижте още: 6 причини защо кучетата се задъхват
- Липса на апетит
Ако кучето ви не проявява интерес към съдържанието на паничката си, както обикновено и отказва да хапне от любимите си лакомства, значи нещо не е наред. Липсата на апетит може да е резултат от редица заболявания като разстроен корем, болен крайник и дори рак. Възможно е и животното да изпитва болка и да не може да приклекне, за да стигне до вечерята си.

Вижте още: Какво значи промяната в апетита на кучето ни
- Избягване или агресивност
Ако домашният ви любимец започне да ви избягва, няма желание за игри, ръмжи или се „хвърля“ към вас по нехарактерен за него начин, вероятно нещо с него не е наред. Възможно е и кучето да не иска да бъде докосвано, защото го боли и се надява, чрез рязката промяна в поведението си да ви насочи, че има проблем.

- Не може да си намери място
Нормално е кучето да прави няколко кръга и да драска в леглото си, преди да си легне. Това най-вероятно е неговия инстинктивен начин да го направи по-уютно. Ако обаче косматият ви приятел се върти повече от обикновено и изглежда, сякаш не може да си намери място, може би нещо го боли и това му пречи да се отпусне. Още за това защо кучетата се завъртат няколко пъти, преди да легнат - четете тук
- Запек
Запекът може да е признак за много и различни здравословни проблеми. Една от потенциалните възможности е свързана с невъзможност на животното да клекне, а друга – че ходенето до тоалетната е болезнено за него. Болките в гърба и тазобедрената дисплазия също могат да причинят констипация при кучетата, тъй като четириногите изпитват затруднение да намерят правилната позиция за клякане. Вижте още и 9 естествени домашни средства срещу запек при кучетата

- Промени в поведението
Познавате личността, ежедневната рутина и навиците на вашето куче, нали? За това – ако нещо ви се стори странно, колкото и незначително да е то, винаги е добра идея да се консултирате с ветеринарния си лекар.
Освен избягването, необичайната агресия и очевидното накуцване, сред промените в поведението на четириного, което изпитва болка, са:
- Избягване на стълби, слизане или изкачване
- Скованост
- Често извиване на гърба
- Странни и необичайни пози при сън
- По-бавно темпо на движение или ставане
- Апатия и загуба на интерес към неща, които кучето е обичало преди – разходки, лакомства, поздравяване на вратата
- Изпускане вкъщи
- Странен лай/скимтене

Кучета от всички възрасти и породи могат да изпитват болка по множество причини – от болести до злополуки. С напредване на възрастта на домашния ви любимец това става все по-често явление.
Важно е да обръщате внимание на промените в поведението и външния вид на косматия си приятел, да се доверявате на инстинктите си щом се усъмните, че нещо с него не е наред.
Колкото по-бързо реагирате и установите даден проблем, толкова по-адекватно и своевременно ще помогнете на четириногия си приятел да се почувства по-добре. Не забравяйте – животното би направило същото за вас!
Куче, което изпитва болка: Следващи стъпки
Ако подозирате, че кучето ви изпитва болка, винаги е добра идея да проверите и да го заведете на преглед при ветеринарния си лекар. Важно е правилно да се определи източникът или произходът на болката, за да може тя да се отстрани, преди да се влоши. Никой не е по-способен да направи това от обучен и опитен ветеринарен лекар. Собствениците на домашни любимци често погрешно диагностицират източника на болката на кучето си, когато се опитват сами да я идентифицират.

Междувременно, докато чакате времето за преглед при ветеринарния си лекар, ако питомецът ви показва признаци на болка, поставете го в покой, за да предотвратите влошаване на потенциалното нараняване или основен болестен процес. Бягането, скачането, качването по стълби и играта без надзор трябва да се избягват, а движенията на четириногия ви другар да бъдат ограничени до кратки разходки на каишка само за тоалетна. Осигурете на кучето си мека, удобна постелка и тиха, хладна среда, за да му помогнете да си почине и да се отпусне.
В зависимост от това какво причинява болката на вашия домашен любимец, ветеринарният ви лекар може да предпише лекарства за болка, за да не се налага той да страда ненужно. Те могат да включват безопасни за кучета нестероидни противовъзпалителни лекарства и мускулни релаксанти за облекчаване на нервната болка. Никога не давайте обезболяващи на кучето си, без първо да се консултирате с ветеринарен лекар. Повечето лекарства за болка без рецепта за хора са токсични за домашните любимци.
И въпреки че ниските дози аспирин може и да не се отразят зле на питомеца ви, според последни проучвания, той е относително неефективно обезболяващо лекарство при четириногите и е вероятно по-скоро да доведе до странични реакции като повръщане и диария. Освен това, силно нежелателно е да давате на кучето си лекарства – дори такива без рецепта, без първо да се консултирате с ветеринарния си лекар. Някои медикаменти не бива да се приемат едновременно и специалистът може да не е в състояние да изпише правилното лекарство за животното, ако вече сте пристъпили към самолечение у дома.

Как да се справим с болката при кучето си
Независимо дали източникът на болката на вашето куче е остър, като нараняване, или хроничен, като артрит, има няколко подхода за справяне с болката. Вашият ветеринарен лекар може да назначи различни тестове, включително – да изиска образна диагностика или кръвни изследвания, за да определи източника на болката на домашния ви любимец и да разработи най-ефективния подход за лечение.
Ако е възможно, източникът на болка при вашето куче ще бъде напълно елиминиран чрез лечение, фокусирано върху основната причина за нея. В случай, че източникът на болка не може да бъде отстранен, има различни методи на лечение и модификации, които могат да бъдат направени, за да се гарантира доброто качество на живота на четириногия ви другар.

В зависимост от източника на болката при кучето ви, венериният ви лекар може да препоръча лекарства за облекчаване на болката, хирургическа намеса, специализирани шини/брекети, физиотерапия, лазерна терапия, регенеративни лечения, топли или студени компреси, акупунктура, хиропрактика, добавки или комбинация от тях. След като лечението на вашето куче започне, ще трябва да следите как напредва и дали има подобрение. Работете съвместно с ветеринарния си лекар, за да адаптирате плана за лечение, докато той най-добре пасне на вашите нужди и тези на домашния ви любимец – така ще имате шанс за постигане на най-добри резултати.
Вижте още: Кучето хапе, но не стиска – какво означава това?