Могат ли кучетата да усетят тревожността или депресията на стопаните си?
К учетата имат забележителната способност да се свързват с хората и да изграждат силни връзки с тях. Четириногите са се научили да се адаптират към човешките емоции и имат удивителната способност да усещат тревожност, депресия и безпокойство у стопаните си, пишат от сайта Rover. com.
Понякога може да изглежда, че кучето ви има шесто чувство, когато става въпрос за емоционалното ви състояние. Въпреки че това е възможно (или поне все още не е доказано, че е невъзможно!), всъщност косматите ни спътници са наистина добри в използването на обонянието си. Изследванията са открили, че кучетата могат да разпознаят миризми, които показват промени в нивата на стрес у хората.
Кучетата и човешките емоции
Кучетата са наблюдателни животни, които знаят много повече за стопаните си, отколкото си мислим! Домашните ни любимци могат да разпознаят сигналите от езика на тялото ни, да различават различните тонове на гласа и дори – да четат израженията на лицето ни, свързвайки ги с конкретна емоция. Да, косматите ни спътници често са истински майстори на невербалната комуникация, които бързо могат да разберат емоционалното ни състояние, разчитайки само и единствено на своите наблюдателни умения.
Могат ли кучетата да надушат стреса у стопаните си?
Освен че наблюдават действията ни, четириногите имат и остро обоняние, което им позволява да уловят химическите сигнали, излъчвани от тялото ни. В дивата природа животните са използвали това си умение, за да откриват храна и да избягват хищници.
С опитомяването кучетата постепенно са започнали да забелязват фините разлики в химиосигналните миризми, които хората излъчват. А учените са установили, че те са по-различни, когато имаме реакция на стрес. Тези аромати могат да се доловят в дъха и потта на хората, а четириногите могат да ги надушат и разграничат. Има служебни кучета, които са специално обучени да откриват ранните признаци на гърчове и други потенциално опасни за здравето епизоди, преди пациентът да е осъзнал, че се случват.
Проучване от 2022 г. установи, че кучетата са способни да откриват и различават хемосигнали, свързани с щастие, страх и неутрално състояние.
Така че, дори и да изглеждате спокойни, домашният ви любимец може да усети емоционален стрес поради ароматите, излъчвани от тялото ви.
Как кучетата реагират на депресия и тревожност?
Изследванията на поведението на кучетата показват, че те са способни да изпитват различни емоции. И да, не е изключено да имат способността да съчувстват на хората! Ако косматият ви другар види, че сте депресирани или тъжни, например, той може да се опита да ви помогне да се почувствате по-добре, като се гушне във вас, облегне се на крака ви или просто седне наблизо.
Кучетата са способни и да прихванат от емоциите на собственика си. Така че, ако се чувствате тревожни, вероятно ще предадете това и на четириногия си другар и той ще започне да проявява признаци на тревожност, като неспокойно крачете и хленчене. В много отношения домашните ни любимци са като огледало на собственото ни емоционално състояние.
Често можем да видим резултатите от това прехвърляне на емоции, когато човек разхожда кучето си. Ако собственикът се притесни от приближаването на друг домашен любимец, той може да предаде това безпокойство на питомеца си. И животното, усетило, че собственикът му е стресиран, може да заеме по-защитна позиция, за да му осигури сигурност.
Кучетата са емоционални животни, които имат способността да усещат и възприемат различни емоции у хората. Те използват всичките си сетива, за да наблюдават и събират информация за нас и емоционалния ни свят! Някои четириноги дори имат по-високи нива на емпатия, което ги прави отлични кандидати за служебни животни.
Така че следващия път, когато се почувствате разстроени или стресирани, наблюдавайте поведението на домашния си любимец. Той може да започне да отразява настроението ви или да се опита да ви утеши.
Вижте още:
Колко травмираща за кучето е смяната на стопанина
8 предимства от ежедневните разходки с кучето ви