Защо кучетата гонят птици
С лед дълъг работен ден решавате да се раздвижите с домашния си любимец и го водите в близкия кучешки парк. Знаете, че питомецът ви е бил на закрито цял ден и искате да му дадете възможност да се позабавлява. След като стигате до избраната от вас локация, пускате кучето си от повод и хвърляте напред любимата му топка, която сте взели със себе си. Само, за да видите как за секунди вниманието на четириногото се пренасочва, сякаш е докоснато с магическа пръчица, и то се втурва да тича в обратната посока, към края на парка. Заглеждате се и установявате, че животното гони птица. Звучи ли ви позната описаната картинка? Бързаме да ви успокоим – не сте единствени!
Защо кучетата гонят птици?
Може би сте забелязали, че една от любимите игри на повечето кучета, е свързана с гонене на хвърлен от стопанина им предмет. Това е така, защото това занимание възпроизвежда естествения акт на преследване на движеща се плячка. Специалистите свързват хищническия инстинкт на домашните любимци с миналото им, когато предците на днешните кучета са живели в дивата природа, а ловът е бил естествена част от техния хабитат. За това и, ако хванете косматия си другар (без значение дали говорим за Чихуахуа или Немска овчарка) да преследва птица, това вероятно е проява на ловния му инстинкт. Да, у някои четириноги тази предразположеност вече се е позагубила, но при други все още е налице.
Необходимостта от контрол над инстинктите
Определено никой стопанин на четириного няма желание да види кучето си, пуснато да потича в близкия парк, да се върне с мъртва птица в уста. Освен това, отдавайки се на преследването, домашният ви любимец се излага на различни опасности като трафик, други четириноги и възможността да се загуби. За това е важно да тренирате косматия си другар на основни команди, които ще ви поставят в ролята на лидер, в когото животното ще се вслушва. Това може да помогне на кучето ви да разбере, че трябва да следва указанията ви и не трябва да тича диво след други животни, далеч от погледа ви.
Как несъзнателно насърчаваме поведението
Понякога може да изглежда сладко, когато четириногият ви другар се втурне да гони птица в парка. Особено ако кучето е дребно, действително тези му действия са доста комични, не отричаме! И все пак, замислете се, че ако животното се върне с мъртва птица в уста, може би ще ви се наложи да осъзнаете (с известна неохота и дори шок), че този му инстинкт не е нещо, което трябва да насърчавате. Всъщност, ние ви препоръчваме да стопирате и коригирате, а не да хвалите и насърчавате подобно поведение. Не бива да забравяме, че кучетата вече не са в дивата природа и трябва да им помагаме да се адаптират към живота и действителността, в които се намират. Ако домашният ви любимец обича да преследва птици и има подобен инстинкт, препоръчваме ви да включите още по-активни игри (с помощта на любима играчка) в рутинните си разходки, за да му помогнете да изразходва енергията си.
Можем ли да тренираме кучето си да подхожда миролюбиво към птиците
Да речем, че сте установили, че кучето ви искрено се забавлява да гони птици и не би се поколебало да ги нападне. Може би се чудите дали е по силите ви да промените начина, по който животното си взаимодейства с тях, когато сте на обществено място, в близкия парк, например. Специалистите препоръчват да държите питомеца си на повод и близо до вас, докато наоколо има птици. Ако сте в процес на обучение, може да използвате и по-дълга каишка, за да дадете възможност на животното да изследва зоната около птиците. И все пак, не се предоверявайте на привидно спокойното държание на животното – във всеки момент може да се стигне до атака.
Кучетата имат силен ловен инстинкт и обичат да тичат волно сред природата. Ако искате да сте сигурни, че домашният ви любимец няма да нападне друго живо същество, необходимо е да му покажете, че това поведение е неприемливо и няма нужда да ловуват, за да носят плячка вкъщи, когато паничката им се пълни с вкусна храна всяка вечер!
Вижте още:
Защо кучетата обичат да гонят катерици
Как да контролираме инстинкта на кучето за преследване