5 прости начина да спрем котките да просят за храна
Н а много собственици на котки не е чужда следната картина - на секундата щом отворите хладилника или понечите да хапнете каквото и да е, гальовният спътник се е появил на секундата, ококорил очи във вас с „молба“ да споделите храната си с него.
Като цяло това не е никак добра дресировка за домашните любимци, поради ред причини - те не бива да консумират човешка храна (да не говорим колко много храни са опасни за мяукащите приятели) както и да нарушават нашето спокойствие докато се храним. Това действие може да се наблюдава при различни групи:
- Котки, които са научени така от стопаните си
- Много лакоми мяукащи животни, които са винаги готови да похапват
- Животинчета с неприятно минало, живели на улицата в ограничение и невъзможност да се хранят
Независимо от причината, поради която котката ви настойчиво иска да яде от вашата храна, има начини, по които можете да ги спрете:
1. Прибирайте храната си
Може и да ни трябва известно време да свикнем с това, но трябва да прибираме храната си на недостъпно за котката място. Колкото повече неща оставяме на плота в кухнята или на масата - толкова по-голям е шансът мъркащият приятел да се прокрадва тайно и да си хапва.
2. Хранете първо котката си
Преди да започнете да се храните вие - първо пригответе храната на мяукащия спътник. Това със сигурност ще го разсее от вашата чиния и може би ще ви остави на спокойствие да се насладите на храната.
3. В никакъв случай не позволявайте на котката да яде от вашата чиния
Дори и да сте приготвили лакомство или храната ви е безопасна за мяукащия приятел и искате да споделите няколко хапки с него - не го правете с вашата чиния. По този начин възпитавате в котката си, че тя може да си краде храна от вашата порция. Освен, че не е особено хигиенично, това е и опасно за котката ви, ако изяде някоя храна или подправка токсична за нея. Ако искате да дадете малко човешка храна на котката си - поставете я в купичката за храна.
4. Игнорирайте поведението
Някои мяукащи животни могат да са особено „нагли“, да се катерят по масата, да сядат в скута ви и да слагат лапа върху вашата чиния в опит да си откраднат малко храна. Не толерирайте това поведение, а спокойно (без да им се карате) ги върнете обратно на пода или в друга част на стаята. Може дори да опитате да им подхвърлите играчка, за да се забавляват. В много тежки случаи - винаги можете просто да затворите вратата на помещението, където се храните.
5. Уверете се, че котката ви е нахранена и не ѝ е скучно
Гальовните животни са способни на много неприятни поведения, породени от скука. Помислете дали прекарвате достатъчно време в игра с мяукащия си спътник и дали той има с какво да се забавлява докато вие сте на работа.
Храненето на мяукащия приятел е от ключово значение за неговото здраве, затова се уверете, че той консумира качествена храна, която харесва и му осигурява всички необходими вещества.
Вижте още:
7 признака, че котката ви скучае
5 причини да играете с котката си всеки ден
Кои човешки храни са опасни за котките