Кога кученцата сменят бебешките зъби
П ървите седмици от живота на малкото кученце са изпълнени с толкова вълнение, нови емоции и приключения не само за четириногите, но ни за техните стопани. Знаем, че през този период домашните ни любимци са най-сладки, пухкави и любвеобилни. В даден момент обаче, всеки собственик на куче се сблъсква със ситуацията, в която започва да намира малки паднали кучешки зъбчета из целия си апартамент.
Кога започват да падат бебешките зъби на кучето?
Докато родителите обикновено получават вид „предупреждение“, че зъбите на децата им скоро ще паднат, що се отнася до кученцата, можем теоретично да посочим, че това започва се случва някъде между 6-8 седмица. Лесно е обаче да пропуснем точния момент, защото той не е съпътстван с болка или по-специални реакции на поведение от страна на животното.
Най-често познаваме, че кученцето е започнало да сменя бебешките си зъби с постоянни, когато започнем да ги намираме по пода или при вглеждане забележим дупка в устата на любимеца си.
Колко зъба имат кучетата и кои от тях се сменят?
В общия случай (изключение правят само някои породи като Голото качулато куче, например), по-голямата част от кучетата имат общо 28 млечни зъба, когато достигнат до 6-месечната си възраст. В периода на подмяната им с постоянни, те сменят всички тях в реда:
- Резци
- Кучешки
- Предкътници (Премолари)
- Кътници (Молари)
Понякога новите зъби започват да растат още, докато не са изпадали всички млечни – това не бива да ви тревожи. Процесът на смята на зъбите може да продължи докато животното достигне 7-месеца, а най-често последни се сменят кучешките и кои от кътниците (някъде около шестия месец).
Постоянните зъби на кученцето се показват почти веднага, след като са „избутали“ млечните и най-често в реда:
Резци:
- Централни – 2-5 месец
- Междинни - 2-5 месец
- Крайни – 4-5 месец
Кучешки зъби
- Около 6-ти месец
Предкътници
- Първи чифт – 4-5 месец
- Втори чифт – 6 месеца
- Трети чифт – 6 месеца
- Четвърти чифт – 4-5 месец
Кътници
- Първи чифт – 5-6 месец
- Втори чифт – 6-7 месец
- Трети чифт – 6-7 месец
Признаци за никнене на зъби при кучетата
В по-голямата си част животните дори не усещат, че им никнат нови зъби.За повечето кученца симптомите обикновено започват между един до три дни преди да се покаже новото зъбче и изчезват веднага, след като пробие венеца.
Най-често по поведението им можете да забележите, че изпитват лек дискомфорт с излизането на новите зъби. Това се изразява в дъвчене на различни предмети из дома ви – с цел облекчаване на налягането във венците. В редки случаи, ако изпитват болка кутретата могат да откажат да пият вода или да се хранят.
За да облекчите фазата на никнене на зъбите при вашето куче, можете да направите няколко неща, които ще му донесат така желания, макар и моментен комфорт:
- Осигурете му безопасни играчки за дъвчене
Достатъчно здрави, за да не може да ги унищожи бързо, но и също толкова меки, за да не повредят нежните все още зъбки.
- Замразете любими лакомства
Така, след като му ги дадете, то ще изпита хладно, успокояващо действие върху венците си. И ще се занимава с тях с часове. Отново – нека са по-меки и не ги дръжте твърде дълго във фризера.
- Правете лек масаж на венците
В зоомагазините се продават специални четки за зъби за кучета, чрез чиято външна страна можете да упражнявате лек масаж на венците на животното. Ако то не ви позволи или се дърпа при опит – масажирайте леко от външната срана на муцуната.
И не на последно място – не забравяйте максимата „уморено куче-щастливо куче“. Колкото по-ангажирано и заето държите животинчето, толкова по-малко то ще се сеща, че изпитва дискомфорт, свързан с растежа на новите си зъбки!
Вижте още:
Да научим малкото куче да ходи на пелени