Колко често е добре да тренираме кучето си?
Н езависимо дали току-що сте осиновили първото си кученце или сте дългогодишен собственик на четириного, може да се чувствате малко объркани колко често е добре да тренирате питомеца си. За да отговорим на този въпрос, като начало трябва да научим повече за това как се учат кучетата.
Положително подсилване
Преди да научим колко често трябва да тренирате кучето си, необходимо е да се спрем и на положителното подсилване. Това е метод на обучение, при който кучето се награждава за това, че прави нещо правилно.
Положителното подсилване е най-добрият метод за обучение, който можете да изберете за домашния си любимец, тъй като е едновременно хуманен и ефективен. Това прави тренировъчните сесии забавни и възнаграждаващи, така че питомецът ви ще е нетърпелив да научи командите, които искате от него да изпълни. Тук не се разчита на сплашване, дърпане на повода, сила или каквито и да е било други видове агресия или доминация.
По-малкото е повече
Важно е да вземете предвид както честотата на тренировките (колко често ги правите), така и продължителността им (колко са дълги те). Вярвате или не, що се отнася до дресурата на домашния ви любимец, в много случаи по-малкото е повече.
Кратки интервали на внимание = кратки сесии за обучение
Колко дълго кучето ви може да се фокусира е строго индивидуално. Кученцата обикновено задържат вниманието си за много кратък период от време, докато при по-възрастните четириноги този прозорец е по-дълъг.
Основното правило, ако имате желание сами да тренирате питомеца си, е сесиите да продължават не повече от пет минути, защото повечето четириноги няма да се отегчат или разсеят за това време.
Трябва ли да тренирате всеки ден?
Вероятно сте чували, че трябва да тренирате кучето си всеки ден, дори няколко пъти на ден, но това не е непременно вярно. Четириногите са способни да усвоят нови умения, дори ако ги обучавате само веднъж седмично – просто ще им отнеме повече време.
Колко често ще тренирате кучето си трябва да се основава на вашата собствена ангажираност, както и на вниманието и желанието на питомеца ви да се учи. Не е нужно да насилвате животното, нито да го обучавате, когато сте в лошо настроение или ако питомецът ви е изморен след дълъг ден в парка.
По-важното е да направите тренировките част от начина си на живот, като бъдете последователни. Идеята не е да обучавате кучето си един месец, а след това да спрете. По-добре е домашният ви любимец да тренира през целия си живот, дори и сесиите да се случват само веднъж седмично.
Друг важен момент, който трябва да се отбележи е, че кучетата, също като хората, се нуждаят от време за почивка. Ако питомецът ви има проблеми с усвояването на определено умение, направете почивка от това умение за няколко дни до седмица, като междувременно работите върху други, по-лесни команди.
Колко често трябва да обучавате кучето си?
И така, колко често трябва да тренираме кучето си? Няма категоричен отговор на този въпрос. Това е така, защото отговорът зависи от фактори като колко бързо искате животното да усвои дадено умение, продължителността на вниманието му, както и вашия собствен график.
Трябва да тренирате кучето си толкова често, колкото имате възможност. Тъй като проучванията показват, че четириногите се учат по-добре с по-редки сесии, е напълно приемливо да имате само по една тренировка на седмица. От друга страна, ако искате питомецът ви да усвои ново умение по-бързо, тогава ще бъде необходимо да инвестирате повече време в по-чести тренировки.
За да имате успех в дресурата, важно е да се съсредоточите върху това да направите сесиите забавни и ангажиращи за вас и четириногия ви другар. Стига да останете последователни и да не минават месеци без обучение, питомецът ви може да научи всичко!
Вижте още:
6 често срещани грешки при дресурата на куче
Ползите от обучението по ловкост при кучетата