Кучето ви се лигави повече – за това си има причина!
О бичаме домашния си любимец по много причини – заради непоклатимата му лоялност, сладката му муцуна и неподправеното щастие, че ни вижда– дори и да ни е нямало за 5 минути. Но от всички мили черти на косматите ни приятели, склонността да се лигавят…е, не бихме могли да кажем, че ни е любима.
Като отговорен собственик на четириного, вероятно сте готови да простите лигавенето на кучето си – все пак това е естествена, здравословна телесна функция, която му помага да се храни и смила яденето си. Но ако кучето ви се лигави твърде много, това може да е признак на определен здравословен проблем.
Предлагаме ви заедно да се запознаем с по-често срещаните причини за прекомерно лигавене при домашните любимци – наричано още хиперсаливация.
- Чужди обекти
Когато косматият ви приятел започне да се лигави повече от обикновено, първото нещо, което трябва да направите, е да погледнете в устата му. Проверете зъбите, венците, езика и гърлото за попаднали или заседнали чужди предмети като пръчици, клонки, парченца кости, листа на растения, хартия или плат.
Премахнете обекта само, ако имате директен достъп до него и се чувствате уверени – в противен случай, най-добре посетете ветеринарния си лекар.
- Травми в устата
Понякога наранявания или травми в устната кухина могат да са причина за прекомерно лигавене при домашните любимци. Внимателно огледайте устата на кучето си (можете да използвате и фенерче). Внимавайте за признаци на кървене, рани и обезцветяване. Ако забележите малки драскотини – можете да опитате да намажете засегнатите места с малко въглероден прекис. Но при по-големи наранявания или силно кървене – консултирайте се с ветеринарния си лекар и не се опитвайте сами да промиете раните.
- Стоматологични проблеми
Ако вашето куче има натрупани плака или зъбен камък, това може да доведе до прекомерно лигавене. Ще идентифицирате лесно проблема като проверите венците за подуване, кървене и/или зачервяване, а зъбите – за потъмняване.
За по-дълбоко и основно почистване на зъбен камък ще ви се наложи да посетите ветеринарния ви лекар. Той ще провери и за опасно напукани зъби, заболявания на устата, израстъци или язви, както и ще ви препоръча подходящо лечение.
Вижте още: 3 най-важни съвета за дентална хигиена на кучето
- Топлинен удар
Макар да изглежда контраинтуитивно, лигавенето всъщност понякога е симптом на топлинен удар. Ако се притеснявате, че домашния ви любимец е прекарал твърде много време на слънце, а температурите навън са високи, заедно с лигавенето следете и за симптоми като: летаргия, забавени реакции, липса на фокус, прекомерно пъхтене.
Прегряването и топлинният удар са неща, които могат да убият кучето ви, за това е жизненоважно да приемете нещата сериозно и незабавно да потърсите помощ от ветеринар. За да предотвратите това опасно състояние – винаги дръжте любимеца си хидратиран през жарките месеци и не го разхождайте в най-горещите часове от деня.
Вижте още: Как да охладим кучето си, когато навън е горещо
- Тревожност
Понякога домашният ви любимец може да изпитва тревожност или безпокойство по време на различни ситуации – возене в кола или градски транспорт, например. Когато нещо стресира животното и то е извън зоната си на комфорт, не е необичайно за него да диша тежко и да се лигави прекомерно.
Можете да помогнете на косматия си другар да се почувства по-комфортно и да намалите гаденето, като го водите на кратки разходки преди път. Посъветвайте се с ветеринарния си лекар и за естествени медикаменти, които могат да са от полза и да облекчат дискомфорта на животното.
- Чернодробно или бъбречно заболяване
И двете заболявания могат да причинят хиперсаливация. Ако сте загрижени за здравето на домашния си любимец – посетете ветеринарен лекар и не забравяйте да следите датите на
рутинните, профилактични прегледи. Само чрез тях можете да установите редица от по-сериозните здравословни проблеми при домашните кучета, тъй като доста от тях протичат безсимптомно до даден момент.
- Орални инфекции
Ако домашният ви любимец развие инфекция на синусите или гърлото, това може да причини прекомерно лигавене. Честите признаци на тези състояния включват лош дъх и гной. Ако забележите някои от симптомите – свържете се с ветеринарния си лекар.
- Консумация на растения
Някои растения могат да бъдат отровни за кучето ви и да причинят прекомерно лигавене, както и други здравословни проблеми. Сред по-често срещаните такива цветя са: лалета, азалии и хризантеми.
Най-важното, което трябва да имате предвид е, че всяка промяна в обичайното поведение на косматия ви спътник има своите причини. Не подценявайте или пренебрегвайте дори наглед по-дребните от тях, защото може да се окаже, че са от съществено значение.
Вижте още:
Има ли кучешката слюнка лечебни свойства
Безопасни ли са кучешките целувки