Защо кучето ми опитва да се „качва“, въпреки че е кастрирано?
В най-добрия случай „качването“ на кучетата може да предизвика смях у стопаните им. В най-лошия случай – това поведение може да обтегне връзката човек-животно, да е индикация за основно физическо или психическо здравословно състояние или да доведе до битка между две кучета.
И така, защо кучетата се качват? А какво да кажем за кастрираните мъжки и стерилизираните женски? Нормално ли е и те да имат признаци на сексуално поведение? Ето няколко важни неща, които е важно да знаете по тези въпроси.
Кастрираното ми мъжко куче все още се качва: Това нормално ли е?
Да, това поведение може да бъде абсолютно нормално и естествено, независимо дали домашният ви любимец е кастриран или не. Кучетата могат да се казват на крака на стопаните си, на други четириноги и дори – на предмети като мебели или играчки, пишат от PetMD.
Въпреки че се смята за нормално поведение, могат да възникнат някои проблеми, ако то стане прекомерно. Също така, в някои случаи то може да е признак на безпокойство или медицински проблем.
Важно е да направим уточнението, че качването не е само сексуално поведение. Има различни причини за него, като те не се влияят от това от пола, нито дали животното е кастрирано или не. Ето някои от тях:
- Сексуалност
При кучета, които не са били кастрирани/стерилизирани, качването на други четириноги може да се случи поради сексуална възбуда или желание за чифтосване. Причината за това поведение са по-високите нива на хормони като тестостерон. Въпреки това, дори кастрирани кучета – както женски, така и мъжки, могат да проявяват подобно поведение.
- Доминиране
Понякога това поведение е с цел доминация. За кучета, които се намират в нова социална ситуация или не са сигурни за мястото си в глутницата, качването може да бъде начин да установят ред.
- Превъзбуда
Много кучета, особено тези, които имат изобилие на енергия, могат да станат прекомерно развълнувани в определени моменти. Често срещаните примери включват, когато се приберете у дома след работен ден, срещи с нови хора или домашни любимци или когато пристигнат в кучешкия парк. Понякога самите четириноги не са сигурни какво да правят с този внезапен прилив на излишна енергия. Така че той се канализира в това поведение.
- Стрес или безпокойство
Понякога качването се използва като вид успокояващо поведение с цел облекчаване на стрес или безпокойство. Това може да се случи по време на неочаквани ситуации, като например идването на нов човек в дома. Или може да възникне при хроничен стрес и тревожност.
- Навик
Независимо от първоначалната причина, поради която кучето е започнало да се качва, след като го прави често, това може да се превърне в научен навик. Нещо, подобно на гризането на ноктите при хората – не знаем защо го правим, но някак ни успокоява, когато сме нервни.
- Внимание
Положително или отрицателно – вниманието си е внимание! Така че, дори ако кажете „Не!“ и се скарате на кучето си, че се качва върху новата възглавница на дивана в хола ви, за него това е възнаграждаващо, защото общувате с него. И то ще продължава с това поведение, за да получи вниманието, което иска.
Изключване на възможните медицински състояния
Понякога качването може да показва основно безпокойство за физическото здраве. Най-честите здравословни проблеми, които водят до това поведение, включват пикочната или гениталната система или кожата около гениталиите.
Примерите включват: инфекции на пикочните пътища, алергии или кожни проблеми, приапизъм (продължителна, болезнена ерекция), проблеми с простатата и уринарна инконтиненция. Тези състояния могат да направят зоната сърбяща, болезнена и да причинят на питомеца ви дискомфорт, което кара кучето да търка областта в нещо с цел временно облекчение.
За да диагностицира медицинско състояние и да определи най-добрия курс на лечение, ветеринарният ви лекар ще извърши физически преглед, ще зададе въпроси за поведението на вашето куче и ще назначи тестове като кръвна картина, анализ на урина или рентгенови лъчи/ултразвук, ако се налага.
Кога трябва да се обърнем за помощ към ветеринарен лекар?
Най-общо казано – всеки път, когато кучето ви покаже поведение, което ви притеснява. Това включва и качването, особено при четириноги, за които това поведение е ново и се е появило внезапно.
Други тревожни симптоми, които трябва да се търсят, включват облизване или дъвчене на гениталната област, както и зачервяване, подуване, рани, дразнене, кървене или други аномалии в областта. Следете и за промени в навиците за уриниране или други признаци, че вашият кучешки другар може да не се чувства добре, като повръщане, диария, липса на апетит или летаргия.
Вижте още:
5 от най-смущаващите навици на кучетата и какво се крие зад тях
Нормално ли е кучетата да се качват на плюшени животни