8 предупредителни знака, че котката ви има нужда от помощ
К ак да разберете кога вашият енигматичен котешки спътник се нуждае от помощ, ако няма действителен „плач“? Трябва ли да изчакате или да се насочите направо към спешната ветеринарна клиника? Не винаги е лесно, но като обърнете внимание на някои фини и (не толкова) признаци, трябва да може да разберете кога нещо не е наред с вашата котка.
Нека разгледаме 10 често срещани признака, че мъркащият приятел може да се нуждае от помощ, заедно с няколко съвета, за да накарате любимия ви домашен любимец да се чувства по-безопасно и по-удобно у дома.
1. Внезапни и очевидни промени в поведението
Вие познавате вашия домашен любимец по-добре от всеки друг, така че трябва да може да разберете кога нещо не е наред, като внимателно наблюдавате поведението му. Например, ако вашето енергично и жизнено топче внезапно стане бавно и сънливо, това трябва да ви подскаже, че нещо не е наред.
Котките обикновено са стоически и сложни същества и понякога полагат големи усилия, за да скрият болката и страданието си. Това означава, че не винаги може да разчитате единствено на наблюдението на тяхното поведение, за да разберете дали имат нужда от вашата помощ. За щастие има и други начини да се определи това.
2. Повишена вокализация
Много котки са добри в изразяването на емоциите си чрез разнообразен репертоар от мяукания, въпреки че това може да варира в зависимост от тяхната порода и характер. Някои котки са склонни да бъдат доста вокални, докато други остават упорито мълчаливи през цялото време. Например, Сиамските котки са известни като особено „бъбриви“, докато Бирманските са сред най-тихите породи. Въпреки това, котка в истинска беда може да вие силно, което показва потенциален здравословен проблем, който може да изисква спешно внимание.
3. Промени в апетита или жаждата
Друг начин да прецените здравето и благосъстоянието на вашата котка е като наблюдавате нейните хранителни навици. Намаленият апетит може да е признак за сериозен здравословен проблем. Въпреки това котките могат да бъдат придирчиви на моменти, така че това може просто да е знак, че промяната в храната е наред (ако сте направили такава). Трябва да знаете какво е нормално за вашия домашен любимец. Но ако апетитът им се промени драстично и ако проявява по-малко интерес към храната си от обикновено, гальовният приятел може да има недиагностицирано медицинско състояние. Всяка значителна промяна в теглото може също да показва основен здравословен проблем.
Освен това повишената жажда може да показва заболяване като диабет, бъбречно заболяване или хипертиреоидизъм. Състояния като тези често са придружени от други признаци, като загуба на тегло или летаргия. Но тези признаци могат да бъдат свързани и с много други здравословни проблеми, така че не чакайте да насрочите консултация с вашия ветеринарен лекар.
4. Повтарящо се повръщане и диария
Нормално е котките да повръщат топка коса от време на време, но ако това се случва често, това може да е знак за по-голям проблем. Това е особено тревожно, ако навиците на вашата котка за хранене, пиене на вода и ходене до тоалетна са се променили. Ако повръщането е съчетано с диария, това може да е индикация за сериозен проблем.
Има различни потенциални причини за повръщане и диария при котки, включително стомашно-чревни проблеми (като запушване на червата, паразити, хранителна чувствителност или алергия или възпалително заболяване на червата) и не-стомашно-чревни причини (като панкреатит, бъбречно заболяване или дори рак).
Някои от тези състояния се считат за спешни медицински случаи, така че се свържете с вашия ветеринарен лекар, особено ако котката ви е повърнала няколко пъти подред и не е яла или пила в продължение на 12 часа.
5. Проблеми с тоалетната
Котките са чисти същества, така че всяка промяна в техните навици в ходенето до тоалетна може да бъде издайнически знак, че нещо не е наред. Това обаче не винаги може да е причина за ветеринарна помощ. Може би не сте имали възможността да тоалетната няколко дни и котката ви показва недоволството си, като се изхожда извън нея. Но ако тоалетната е безупречна и мъркащият приятел продължава да върши работата си извън нея, това може да е признак за проблем, който си заслужава вашето внимание.
Така че, ако вашата котка проявява признаци на дискомфорт като напрежение и „плач“, докато отделя само малки количества урина или прекомерно поддържа гениталната си област, изключително важно е да се свържете незабавно с вашия ветеринарен лекар.
6. Прекомерна грижа за козината
Повечето котки обичат да поддържат козината си гладка и чиста. Но прекомерната грижа може да показва основен проблем, като скрити рани, болка, кожни алергии, паразити или безпокойство и стрес. Плешиви петна могат да се появят и там, където котката ви облизва прекомерно.
Най-добрият начин да помогнете на котката си с прекомерното ѝ разресване и почистване на козината е да идентифицирате и адресирате първопричината. Ще трябва да се консултирате с вашия ветеринарен лекар, за да може да диагностицира основните проблеми и да препоръча подходящо медицинско или поведенческо лечение.
7. Промени в навиците за сън
Средно котките спят между 12 и 16 часа на ден, в зависимост от възрастта и степента на активност. Ако котката ви дреме цял ден, но яде и играе нормално, няма нужда да се притеснявате. Но ако вашият космат приятел изглежда изключително летаргичен и губи всякакъв интерес към играта, това може да е признак на здравословни проблеми като диабет или бъбречно заболяване.
8. Скриване
Постоянното криене (но не по игрив начин) не е нормално поведение за повечето котки. Има много причини, поради които вашата котка може да се оттегли на уединени места, като страх, стрес, безпокойство, болка или внезапна промяна в рутината. Говорете с вашия ветеринарен, особено ако сте забелязали някакви други тревожни признаци, като например загуба на тегло.
Защо котките маскират емоциите си?
Котките са майстори в прикриването на болката и страданието си, за да оцелеят в (понякога) опасния свят около тях. Котка, която показва болка, изглежда по-слаба и по-бавна - с други думи, става лесна плячка за улавяне. Разбира се, повечето домашни котки не живеят в постоянен страх да не бъдат нападнати от свирепи хищници, но тези инстинкти за оцеляване и самосъхранение са дълбоко вкоренени в тях.
Това обаче затруднява собствениците на котки да разберат със сигурност кога техният котешки приятел е зле.
Кога трябва да отидете на ветеринар?
Ще трябва да знаете какво поведение е нормално за вашата котка, за да може да разпознаете кога нещо не е наред. Ако вашата котка не може да уринира или дефекира, постоянно повръща, получава припадък или страда от затруднено дишане, трябва незабавно да посетите ветеринарен лекар.
Ако от друга страна котката ви започне да се крие и да става по-унила това не прилича на спешен случай, но отново може да изисква вашето внимание, особено ако не е характерно поведение за мяукащия ви приятел и продължи твърде дълго.
Котките са склонни да бъдат прекалено потайни, когато става дума за болка. Но има няколко начина да разберете дали вашият домашен любимец е болен или в беда. Като обръщате голямо внимание на предупредителните знаци, които вашият котешки приятел ви дава, трябва да може да откриете кога се нуждае от вашата помощ.
Имайте предвид, че този списък не е изчерпателен и може да има други признаци, че вашият домашен любимец не се чувства добре. Ето защо трябва да свикнете с езика на тялото, навиците и поведението на вашата котка, за да разпознавате бързо всички промени. Както винаги, не се колебайте да се консултирате с вашия ветеринарен лекар, ако имате въпроси или притеснения.
Вижте още:
Как да разберем, че котката ни е болна
8 причини поради които котката ви не иска да се храни
Мога ли да заразя котката ми с настинка