Най-често срещаните паразити, които атакуват малките котенца
К ой може да устои на котенца? Хората със сигурност не можем, но за съжаление паразитите са на същото мнение. Докато им се радваме когато са толкова малки и скоро появили се на този свят, те може би вече са носители на чревни паразити. Не е необичайно е малките да се раждат с инфекция или да бъдат атакувани от паразити в ранна възраст. Ето защо собствениците на малки котенца трябва задължително да заведат мъничетата на преглед и да говорят с ветеринарния си лекар кога да започнат обезпаразитяването.
Кои са най-честите чревни паразити при котенцата
Има различни чревни паразити, които могат се срещат при малките котенца, но и при възрастните представители, ако не се обезпаразитяват:
- Кръгли червеи
- Анкилостоми
- Гиардия
- Тении
Какви са симптомите на глисти при котенцата
Има различни възможни симптоми, вариращи от леки до тежки в зависимост какво е състоянието на животинчето. Ако имате подозрения за паразити, може да наблюдавате следните симптоми:
- Загуба на апетит
- Месане и сърбеж
- Подуване на корема
- Отслабване
- Повръщане
- Диария
- Анемия, която може да бъде животозастрашаваща
- Намиране на сегменти от тения около ануса на котката или върху изпражненията. Тези сегменти приличат на оризови зърна.
Как котенцата се заразяват с паразити
Малките могат да се заразят с вътрешни или външни паразити от майка си, друг домашен любимец или от околната среда. Пример за вътрешен или чревен червей е тенията. Но не всички червеи са в стомашно-чревния тракт. Съществува паразит, наречен дирофилариоза, който може да бъде в сърцето или в околните кръвоносни съдове. Чести примери за външни паразити при са ушни акари и бълхи.
Малките могат да се заразят с вътрешни паразити по следните начини:
- Заразено майчино мляко
- През плацентата, докато са още в утробата
- Заразяване с бълхи, което може да причини инфекция с тения в тънките черва
- От тоалетната, ако са изложени на изпражненията на заразена котка. Котешките лапи може да влязат в контакт с микроскопични яйца на паразити тоалетната, а след това облизват лапите и козината си и така поглъщат яйца.
- Замърсена почва
- Комари, които могат да разпространят дирофилариоза
Заразяването с външни паразити може да се случи по следните начини:
- Излизане навън или контакт с други животни, които са навън и не са обезпаразитени
- Кучета
- Околната среда
Какво е лечението на паразити при котенца и възрастни котки
Лечението зависи от вида паразит, възрастта на котката и цялостното ѝ състояние:
- Чревни паразити - те се лекуват с препарат за обезпаразитяване, който е подходящ за възрастта и вида на паразита.
- Бълхи - продуктите за предотвратяване на бълхи могат да се използват, след като котката достигне определена възраст. Това варира в зависимост от продукта, така че говорете с вашия ветеринарен лекар за това кой е безопасен за употреба за вашето коте.
- Ушни акари - ветеринарният лекар ще предпише съответните лекарства за тях.
- Тении - котенца с бълхи може също да имат инфекция с тения. Вашият ветеринарен лекар може най-добре да ви посъветва как безопасно да се справите с лечението на коте с бълхи и тении, а също и как да се отъвете от тях в дома.
- Дирофилариоза - след като заразен комар ухапе котка, отнема 6 месеца, преди кръвният тест да покаже положителен резултат. Няма установено лечение за дирофилариоза и то може да включва множество лекарства в зависимост от ситуацията.
Как да предпазим малките котенца от паразити
Паразитният контрол и превенцията при зависи от тяхната възраст. Някои продукти не са безопасни за употреба, докато котето не навърши определен брой седмици.
Когато заведете мъничето на първото посещение за ваксинация на възраст около 8 седмици, вашият ветеринарен лекар може да ви посъветва относно целогодишен план за превенция за вашия домашен любимец въз основа на начина му на живот и вашия район. При първия преглед при ветеринар, лекарят може да ви помоли да донесете проба от изпражнения, за да се проверят тестове за различни видове паразити.
Ако имате котка, която е бременна, планирайте посещение при вашия ветеринарен лекар след раждането на котенцата и на възраст от 2 до 3 седмици, за да започнете рутинно обезпаразитяване. Също така трябва да обезпаразитите женската котка преди заплождане, ако планирате тя да има котенца. За котка, която вече е бременна, може да са необходими специални препарати за обезпаразитяване.
Най-добре е да избягвате обезпаразитяването на кърмеща котка, защото това може по-лесно да доведе до разпространение на паразити в котенцата чрез майчиното мляко. На кърмещи котки не трябва да се дава обезпаразитяващо средство без ветеринарен контрол.
Котенцата могат да се заразят с различни паразити, както вътрешни като глисти, така и външни като бълхи. Те могат да получат някои видове червеи от майка си, като кръгли червеи и анкилостоми. Лечението на паразитната инфекция на вашето коте зависи от това какъв е паразитът, къде се намира в тялото и на колко години е котето. Не всички средства за обезпаразитяване са безопасни за много малки котенца. Вашият ветеринарен лекар може да ви посъветва какво е безопасно за употреба.
Вижте още:
5 чести заболявания, от които страдат малките котета
Какво да очаквате от първото посещение с котка при ветеринар
Ваксини и обезпаразитяване при котките