Съвети за здравословна рутина на домашния ни любимец
К ато собственици ние искаме най-доброто за косматите си другари! Поддържането на здравословна рутина е основна част от грижите за опашатите ни спътници и е съществена предпоставка за тяхното дълголетие, добро физическо и психическо здраве. За да ви насочим кои са основните аспекти, свързани с отглеждането на домашните ни любимци, се допитахме до д-р Даниела Сакаджийска. Медицински обоснованите препоръки, които специалистът дава, включват:
- Правилно хранене
- Адекватна физическа активност спрямо нуждите на животното
- Редовни ветеринарни прегледи и профилактика
- Дентална грижа
- Груминг
- Създаване на безопасна и здравословна среда
Цялостната грижа за домашния ни любимец е отражение на любовта и уважението, които изпитваме към него. Когато даваме най-доброто от себе си, ние си гарантираме, че опашатият ни другар ще е възможно най-дълго време с нас, щастливо размахвайки опашка и озарявайки с обичта си всеки наш ден!
- Правилно хранене
Добре балансираната диета е от съществено значение за здравето и щастието на домашния ни любимец. Храната, която изберете за косматия си спътник, трябва да е съобразена с неговите възраст, порода, начин на живот и здравословно състояние. Когато говорим за правилно хранене, важно е да се спрем на висококачествена храна, която отговаря на специфичните нужди на животното като тази на Purina® Pro Plan®. Обърнете внимание на балансираното съдържание на протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали. Спазвайте препоръките за дневната доза, указана от производителя, а ако се колебаете относно количествата – консултирайте се с ветеринарния си лекар.
Избягвайте да давате остатъци от масата на питомеца си (колкото и да ви умолява!), както и да го храните с човешка храна особено шоколад, грозде, лук, чесън и авокадо, които могат да бъдат токсични за четириногите. Не забравяйте да установите и да се придържате към редовен график на хранене, за да поддържате оптималното храносмилателно здраве на домашния си любимец.
- Физическа активност и упражнения
Упражненията са съществена част от грижите за домашния ни любимец, те са особено важни за физическото и психическото му здраве. За кучетата ежедневните разходки и игри са задължителни, за да се поддържат мускулатурата, здравето на ставите и сърдечно-съдовата система. От колко упражнения има нужда питомецът ви зависи от породата и енергийните му нива. Някои четириноги (като Бордър коли) се нуждаят от повече движение, продължителни разходки и игра, докато други (като Английски булдог) не са почитатели на прекомерната активност за сметка на по-кратките и спокойни излизания.
Вижте още: От колко упражнения дневно има нужда кучето ми
При котките заниманията с играчки, катерушки и зони за катерене помагат за контрола на теглото и стимулират ловното поведение. Можете да предизвикате хищническия инстинкт на мъркащия си другар и като поставите лакомства и храна на различни места из дома си. Движението се отразява добре на перисталтиката на червата, което помага за предотвратяване на запек и стомашно-чревни проблеми.
Вижте още: Колко време трябва да отделям на котката ми за игра
Умерената активност намалява риска от затлъстяване, което често е свързано с чернодробна стеатоза и панкреатит при домашните любимци. Редовните упражнения поддържат здравето на сърцето и намаляват риска от сърдечни заболявания. Те подобряват циркулацията на кръвта, катоспособстват за по-добро оросяване на органите и тъканите.
Умствената стимулация също е от ключово значение, тъй като тя помага за предотвратяване на скука, тревожност и разрушително поведение. Това е валидно както за кучетата, така и за котките. Контактът с други животни е важен за тяхното благополучие, особено в млада възраст.
- Редовни прегледи и профилактика
Редовните прегледи и профилактика са тайната на дълголетието при домашните ни любимци. Превантивните ветеринарни грижи са толкова важни за здравето на опашатия ви другар, колкото и спешното лечение при заболяване или нараняване. Профилактичните прегледи при млади и здрави животни е добре да се правят веднъж годишно, а ако питомецът ви е възрастен или хронично болен – по-често. Тези посещения са от ключово значение за проследяване на здравословния статус на домашния ви любимец и ранното откриване на потенциални проблеми и усложнения.
Спазвайте препоръчителния ваксинационен план, като това включва базови ваксини и специфични ваксини според средата и рисковете.
Стандартно в България за кучето и котката се поставят годишни поливалентни ваксини.
Редовното обезпаразитяване срещу вътрешни и външни паразити е част от рутинната профилактична грижа за домашните любимци, която не бива да пропускате. Някои от паразитите са общи за животните и хората, така че обезпаразитявайки редовно домашния любимец, предпазвате както себе си, така и семейството си.
- Дентална грижа
Грижата за денталната хигиена на домашния ви любимец е жизненоважна за цялостното му здраве. Миенето на зъбите или използването настоматологични играчки и дъвкалки предотвратява натрупването на плака и зъбен камък, като предпазва и от пародонтални заболявания.
Вижте още: Можем ли да измием зъбите на кучето си с нашата паста
- Груминг
Редовното разресване на козината намалява риска от сплъстяване, поява на кожни проблеми и прекомерно линеене, тъй като помага за разпределянето на естествените масла по козината. Това е и шанс да проверите за наличие на паразити като кърлежи, бълхи или възпалени участъци, които може да налагат по-специално внимание. Някои породи, особено брахицефалните, изискват и редовно почистване на очите и носните гънки.
Подрязването на ноктите е съществена част от груминг грижите за домашния ви любимец. Ако те се оставят твърде дълги, това може да доведе до дискомфорт и дори структурни проблеми, когато питомецът ви ходи.
Вижте още: Трябва ли да водя котката си на грумър?
- Създаване на безопасна и здравословна среда
Създаването на безопасна и здравословна среда за домашния ви любимец надхвърля просто осигуряването на подслон. Това включва създаване на жизнено пространство, където е помислено за физическото и емоционалното благополучие на животното. Целта е животното да се чувства сигурно и обичано, без наоколо да има потенциални опасности като токсични растения, електрически кабели и малки предмети, които може неволно да погълне.
Важно е и да осигурим удобно и тихо пространство за сън и релаксация, далеч от дразнители. Пълноценната почивка е също толкова съществена, колкото е и физическата активност.
Спазването на тези препоръки ще осигури по-дълъг и по-здравословен живот на домашния ви любимец, като същевременно ще подобри качеството на живота му. Най-важното нещо, което трябва да запомните е, че косматият ви другар ще оцени цялата обич и привързаност, които се стараете да му дадете! А това си заслужава усилията, нали?
Вижте още:
5 съвета за безопасност, ако кучето ви стои само през деня