Защо кучетата хълцат

куче хълцане Снимка: iStock

К ато стопанин на домашен любимец може би се чудите – нормално ли кучетата да хълцат? Защо се случва кучешкото хълцане и имате ли причини за притеснение? Въпреки че кучешкото хълцане може да бъде сладко и понякога дори комично, за много собственици то може да бъде причина за безпокойство. За щастие, в повечето случаи хълцането на косматия ви другар не бива да ви тревожи. Въпреки това, има и някои изключения, при които то може да бъде причинено от нещо по-сериозно и е важно като стопани да можете да направите разликата. 

куче хълцанеСнимка: iStock

Нормално ли е кучетата да хълцат?

Точно като нас, хората, всички бозайници, включително кучетата, хълцат. Да, това е нещо съвсем нормално! Дихателната анатомия на вашия домашен любимец е доста подобна на вашата собствена. Точно като хората, и кучетата имат диафрагмен мускул, който разделя гръдното им пространство от коремното. Именно той позволява на вашия космат приятел да диша, без да се налага да мисли за това – както и вие самите. Диафрагмата обикновено се движи плавно, докато вдишваме и издишваме, но когато се свие внезапно, глотисът (отварянето на дихателните пътища) се затваря за кратко, причинявайки класическия звук на хълцане. Понякога обратното кихане може да бъде объркано с хълцане, макар че това са две съвсем различни поведения. 

Хълцането се среща по-често при кучета, които ядат и пият твърде бързо, тъй като те поглъщат въздух, докато се хранят. Обикновено кучешкото хълцане изчезва в рамките на няколко минути. То може да се появи при четириноги от всякаква възраст, форма или порода.

Dogsandcats.bg

Въпреки това, брахицефалните кучета като Мопс, Английски и Френски булдог и Боксер, са по-склонни към хълцане в сравнение с четириногите с по-дълги муцуни. Това се дължи на специфичната им анатомия, тъй като при тях често естествено има свиване на дихателните пътища.

куче хълцанеСнимка: iStock

Вярно ли е, че хълцането се среща по-често при малките кученца?

Хълцането действително е по-често при кученцата, отколкото при зрелите и възрастни домашни любимци. Кутретата често хълцат, докато спят. Това не бива да ви притеснява, тъй като при мъничетата хълцането най-често е безвредно и е свързано с поглъщането на въздух. Известно е и, че кученцата хълцат, когато са уморени, студено им е, ако се хранят твърде бързо или при възбуда.

кучеСнимка: iStock

Мускулите на кученцата са по-слаби от тези на възрастните им събратя, което обяснява защо те хълцат по-често. Въпреки че е нормално косматото ви приятелче да хълца ежедневно обаче, понякога това може да е признак на стомашно разстройство. Следете за симптоми като повръщане, диария или промяна в апетита и ако забележите, че нещо с животното не е наред, препоръчваме ви да се свържете с ветеринарния си лекар. 

Защо кучетата хълцат?

Никой не знае със сигурност защо кучетата, хората или което и да е било животно хълца, въпреки че съществуват множество теории. Хълцането се свързва с развитието на мозъка при бебетата и може да играе роля е регулиране на дишането им. И точно като човешките бебета, то е по-често при кутретата отколкото при по-възрастните четириноги.

куче хълцанеСнимка: iStock

Според друга теория, хълцането помага за освобождаване на въздуха от стомаха, особено когато новородените бозайници сучат мляко. Четириногите, които ядат и пият твърде бързо, също са по-податливи на хълцане, тъй като поглъщат въздух, докато вдишват храната си. Стресът превъзбудата и енергичната игра също са в списъка на възможните причини за хълцане при косматите ни другари, вероятно поради промените в моделите на дишане, водещи до повишено количество въздух в стомаха. Това обяснява и причината, поради която хълцането е по-често при четириноги с проблеми с дишането, както и със стомашни разстройства и други стомашно-чревни проблеми.

Причини за хълцане при кучетата

Кучешкото хълцане се причинява от различни неща, включително:

  • Поглъщане на въздух
  • Твърде бързо хранене и/или пиене 
  • Преяждане
  • Вълнение
  • Студ и ниски температури
  • Внезапна промяна на температурата на въздуха
  • Твърде груба и/или интензивна игра със стопанина или друго куче
  • Вдишване на дразнител
  • Стрес
  • Силно безпокойство
  • Хипервентилация (учестено дишане) или тежко дишане

В по-редки случаи хълцането може да бъде свързано с някои заболявания, включително:

  • Астма и други респираторни проблеми (като кучешка кашлица) могат да причинят хълцане, често поради тежко или затруднено дишане, което води до поглъщане на въздух.
  • Пневмонията и сърдечните заболявания също могат да причинят хълцане, тъй като тези състояния често имат кашлица като симптом.
  • Топлинният удар също може да причини хълцане при кучетата, защото може да засегне всички мускули на тялото, включително диафрагмата.
  • Гаденето и други признаци на стомашно разстройство могат да причинят хълцане, тъй като стомахът се намира точно под диафрагмата.

куче хълцанеСнимка: iStock

Кога да се свържем с ветеринарния си лекар за хълцането на кучето си

Повечето случаи на хълцане обикновено са със сравнително кратка продължителност, до 10-15 минути се счита за нормално. Ако хълцането на домашния ви любимец продължава повече от около час и се случва няколко пъти на ден, това може да е тревожно и изисква повишено внимание. Добре е да се свържете с ветеринарния си лекар, когато има и други признаци, като например:

  • Лигавене
  • Повръщане
  • Липса на апетит
  • Летаргия
  • Кашлица
  • Хрипове
  • Трудно преглъщане

Признаците, че кучето ви се нуждае от спешна помощ в най-близкия спешен център, включват:

  • Затруднено дишане, задушаване и невъзможност да си поеме въздух
  • Бледи или сини венци
  • Слабост или колапс

Понякога респираторни шумове като кихане, кашляне и хрипове могат лесно да бъдат сбъркани с хълцане, така че ако не сте сигурни, винаги е най-добре да се консултирате с ветеринарния си лекар. Заснемането на видео също може да бъде изключително полезно, за да може специалистът да направи разлика между хълцането и други признаци на заболяване. Така по-бързо ще разберете какво точно се случва с домашния ви любимец. 

Ако кучето ви показва други признаци на заболяване като повръщане или диария, заведете го на преглед при ветеринар възможно най-скоро. Ако животното изглежда тревожно или притеснено от хълцането, това също може да показва, че необходимо да го види специалист. Същото се отнася и ако кучето ви видимо не се чувства добре, изпитва болка, не яде и отказва да пие вода. 

кучеСнимка: iStock

Как да облекчим хълцането на кучето си

В повечето случаи хълцането при кучетата е епизодично исамоограничаващо се. Въпреки че има много стари приказки и съвети за облекчаване на хълцането, включително да уплашите този, който го изпитва, няма нужда да тествате дали този метод работи върху домашния си любимец! В повечето случаи хълцането на кучето ви просто ще изчезне от само себе си в рамките на няколко минути. 

Ако искате да помогнете на питомеца си по-бързо да се отърве от хълцането, можете да опитате:

  • Предлагане на малко количество вода
  • Да го изведете на лека разходка, за да се разсее
  • Нежен масаж или разтриване на гърдите

Специалистите съветват да не се опитвате да предлагате храна на домашния си любимец, докато хълца, тъй като съществува вероятност (макар и малка) да се задави случайно. Рискът просто не си струва!

куче хълцанеСнимка: iStock

Ако четириногият ви другар е твърде ентусиазиран по време на хранене и не просто омита съдържанието на паничката си за секунди, а имате чувството, че вдишва храната си, вместо да я дъвче, можете да направите някои промени с цел да забави темпото.

Купичките за бавно хранене или интерактивните играчки тип пъзел с храна са страхотни начини да ангажирате вниманието на питомеца си за по-дълго, а и са фантастичен източник на умствена стимулация. Те дори могат да помогнат за намаляване на риска от подуване на стомаха (стомашна дилатация – волвулус) при големите кучета с по-дълбоки гърди. Можете да опитате да храните кучето си няколко пъти на ден с по-малки порции, вместо да има само закуска и/или вечеря. Още идеи за това как да накарате кучето си да яде по-бавно можете да откриете тук

В заключение, в повечето случаи хълцането се счита за нормално при кучетата и е нещо, което ще изчезне от само себе си в рамките на 10-15 минути или по-малко. Хълцането се наблюдава по-често при малките кученца, отколкото при зрелите и възрастните им събратя – подобно на човешките бебета. Признаците, че кучето ви трябва да посети ветеринарния ви лекар за преглед, включват продължително хълцане, което не спира в рамките на час, или хълцане, придружено от други признаци на заболяване като затруднено дишане, кашлица или повръщане.

кучеСнимка: iStock

В по-голямата си част да наблюдавате как кучето ви хълца е забавно, когато се случва рядко и нямате причини да се безпокоите. Въпреки че често отшумява също толкова бързо, колкото се и появява, добре е да знаете възможните усложнения, свързани с по-продължителното хълцане на косматия ви приятел. 

Често задавани въпроси за кучешкото хълцане

  • Имаме ли причини за притеснение, ако кучето ни започне да хълца?

В повечето случаи не. Точно както при хората, повечето случаи на хълцане се считат за нормални при домашните ни любимци и обикновено отзвучават от само себе си в рамките на 10-15 минути, без да е необходимо собствениците да предприемат каквито и да е било действия. Въпреки това, ако питомецът ви изпитва продължителен епизод на хълцане (над 1 час) или показва други признаци на заболяване, то трябва да бъде прегледан от ветеринарен лекар.

  • Какво представлява хълцането при кучетата?

Хълцането е нормално при всички бозайници, включително кучетата, и обикновено не е причина за безпокойство. В някои случаи обаче определени респираторни заболявания като бронхит или пневмония, както и стомашно-чревни проблеми също могат да причинят хълцане при кучетата.

  • Колко време е нормално да продължи кучешкото хълцане?

В повечето случаи хълцането при кучетата продължава само няколко минути, въпреки че до 10-15 минути се считат за нормални. Въпреки това, ако хълцането на кучето ви продължава повече от час или е придружено от затруднено дишане, кашлица, повръщане или други признаци на заболяване, необходимо е да се свържете с ветеринарния си лекар възможно най-скоро.

куче хълцанеСнимка: iStock

 

Виж още