Какво да дадем на кучето си при болки в корема

К учетата могат да имат стомашно-чревни проблеми точно като хората. Ако домашният ви любимец има болки в корема, то може би се чудите какво да направите, за да му помогнете да се почувства по-добре? Добрата новина е, че има различни неща, които можете да опитате у дома, за да успокоите симптомите му.
Предлагаме ви да разгледаме възможните причини и признаци на стомашно разстройство при кучета, кога трябва да потърсите професионална помощ и лечения, които да опитате у дома. Преди да се пресегнете към аптечката си обаче, важно е да се консултирате с ветеринарния си лекар за насоки.
Какво представлява стомашното разстройство при кучетата?
Стомашното разстройство при кучетата, както при хората, се причинява най-често от аномалия в стомашно-чревния тракт. Храносмилателната система се състои от органи, които приемат и преработват храната, включително хранопровода, стомаха, черния дроб, жлъчния мехур, панкреаса, червата, ректума и ануса. Въпреки че стомашното разстройство е често срещано явление при кучетата, не е лесно да се прецени какви симптоми биха наложили посещение за преглед при ветеринарен лекар и какво може да се направи у дома.

Dogsandcats.bg
Гастроентеритът е медицинският термин, използван, когато има възпаление или дразнене в стомаха или чревния тракт. Симптомите на стомашно разстройство често са преходни и продължават само ден или два. Ако обаче продължат по-дълго, това може да показва наличие на по-сериозен проблем.
Симптоми, които продължават повече от два дни, изискват медицинска намеса от страна на ветеринарен лекар.
Някои от причините за стомашно разстройство при кучетата могат да бъдат спешни, особено ако има кръв в повърнатото или изпражненията (напр. хеморагичен гастроентерит). Ако не се лекуват, понякога тези стомашни разстройства могат да бъдат изключително болезнени и дори фатални, така че винаги е добра идея да се консултирате с ветеринарния си лекар, когато забележите, че домашният ви любимец не се чувства добре.
Какво причинява разстроен стомах и болки в корема при кучетата?
Кучетата могат да имат по-чувствителни стомаси, точно като хората. Понякога причината за дискомфорта и болките в корема е толкова проста, колкото тази, че питомецът ви е изял нещо, което не трябва. Или се е хранил твърде бързо, а може да е прекалил и с количеството. Друг път стомашното разстройство може да е сигнал за по-сериозен проблем като панкреатит, гастрит или чернодробно заболяване, ето изисква задължително преглед от ветеринарен лекар. Въпреки че кучета от всяка възраст могат да развият стомашно разстройство, кученцата и възрастните животни са по-податливи, тъй като имат по-слаба имунна система.
Ето някои често срещани причини за стомашни проблеми при кучетата:
- Поглъщане на нещо, което не трябва
Яденето на неща, които не трябва, включително боклук, отровни растения, чужди предмети или хранителни продукти, които са токсични за четириногите (като чесън или грозде), може да причини стомашен дискомфорт на животното.
- Хранителна непоносимост или алергии
Някои съставки в кучешката храна или гранулите на домашния ви любимец може да не му понасят, което да разстрои стомаха му.
- Внезапни диетични промени
Твърде бързата смяна на храната без постепенно преход може да причини болки в стомаха на кучето.

- Стрес или безпокойство
Промените в рутината или средата на кучето понякога могат да доведат до стрес, който да отключи стомашни проблеми и неразположение. Повече за връзката между стреса и диарията при кучетата - четете тук
- Инфекции или паразити
Бактериалните инфекции или паразитите, като тении, могат да засегнат храносмилателната система на кучето
- Основни здравословни проблеми
Здравословни състояния като панкреатит, възпалнителни заболявания на червата, бъбреците или чернодробни проблеми могат да причинят разстроен стомах при кучетата.
Симптоми на стомашно разстройство при кучетата
Честите симптоми на разстроен стомах при кучетата включват:
- Лигавене или прекомерно слюноотделяне
- Тракане със зъби
- Прекомерно тръскане на муцуната или облизване на устните и други повърхности
- Повръщане
- Къркорене на стомаха
- Оригване или отделяне на газове
- Диария или меки изпражнения
- Повишена честота на изхождане
- Напъване при дефекация
- Намален или пълна загуба на апетит
- Болка в корема, характеризираща се с вокализация, когато вдигнете кученцето си или когато то се протяга с предните си крака на пода, а задните са изправени
- Дехидратация
- Повишена телесна температура (треска)
- Летаргия
- Безпокойство
- Треперене
- Загуба на тегло
Ако забележите някой от тези признаци, наблюдавайте внимателно кучето си. Следете за това колко тежки и продължителни са симптомите му – това може да ви насочи дали е време да се консултирате с ветеринарния си лекар.

При леки, еднократни симптоми – като инцидентно повръщане и диария, може да не се налага спешно да посетите кабинета на специалиста, особено ако кучето ви се храни, пие вода и се държи нормално. Понякога тези симптоми изчезват сами и четириногият ви другар се връща към обичайното си състояние за нула време!
Възможно е обаче да има и по-сериозен проблем, ако признаците на стомашно разстройство и болка продължават повече от 48 часа. Ако има диария и повръщане, които не спират в рамките на 24 часа, също е добре да се свържете с ветеринарния си лекар. Кръв в повръщаното или изпражненията на животното е индикация за по-сериозен проблем. Още за това какво ни показва вида на екскрементите на кучето – четете тук
Как ветеринарните лекари диагностицират разстроен стомах при кучетата
Ако кучето ви има стомашно разстройство, ветеринарният ви лекар ще започне с пълен физически преглед и ще разгледа подробно медицинската му история. Бъдете честни и споделете за всяка нова храна, лакомства и остатъци от масата, които питомецът ви може да е погълнал. Важно е да уведомите специалиста и за всички потенциални токсини, на които кучето ви може да е попаднало, включително лекарства, домашни растения, почистващи препарати, химикали или отрова за вредители.
Когато заведете домашния си любимец на ветеринар при разстроен стомах, вземете със себе си и проба от изпражненията му за изследване на паразити. Ако смятате, че животното е попаднало на токсичен хранителен продукт или вещество, донесете опаковката, за да може ветеринарният ви лекар да разгледа и оцени съставките. Специалистът може да извърши някои диагностични тестове, за да определи основната причина за симптомите на кучето ви. Това може да включва пълна кръвна картина и биохимия. В допълнение, често се прави и фекален скрийнинг за наличие на необичайни бактерии и изследване на урина. В някои случаи може да е необходимо рентгеново или ултразвуково изследване на корема, за да се оценят вътрешните органи на вашето куче, включително храносмилателната система.

В зависимост от резултатите от проведените тестове може да се препоръча по-специфично изследване на кръв или фекалии за търсене на специфични състояния, като парвовирус, панкреатит или салмонелоза.
След като ветеринарният ви лекар разбере какво причинява стомашни проблеми на кучето ви, той ще назначи план за лечение, за да помогне на косматия ви другар да се почувства по-добре.
Вижте още: Можем ли да даваме на кучето си Имодиум при разстроен стомах
Лечението на разстроения стомах на кучето ви зависи от това колко време продължава проблемът и каква е основната причина за него. Ако животното е имало неразположение и болки в корема за по-малко от 48 часа и то яде/пие вода, не е летаргично и няма кръв в изпражненията/повърнатото, можете да се опитате да се справите с проблема у дома.
Можете да давате на питомеца си леки храни като варено пилешко месо и бял ориз без сол, мазнини и добавки.
Ако кучето ви има диария, можете да добавите фибри към диетата му, които можете да включите под формата на консервирано тиквено пюре или фибри на прах. Пробиотиците също ще помогнат за облекчаване на разстроения стомах.
От друга страна, ако стомашното разстройство на кучето ви е продължило повече от 48 часа или към повръщането и диарията има и други симптоми, то трябва да бъде лекувано от ветеринарен лекар. Лечението може да варира от перорални медикаменти, които да давате на питомеца си у дома, до хоспитализация и интензивно лечение.

Обичайно лечението при болки и разстроен стомах при кучетата включва:
- Вливане на течности при дехидратация
- Антибиотици за диария и бактериална инфекция
- Антиеметици: Лекарства против повръщане.
- Лекарства против гадене, като Серения (Cerenia)
- Антиациди като омепразол или фамотидин (за намаляване киселинността в стомаха)
- Пробиотици и добавки с фибри
- Болкоуспокояващи, които могат да бъдат перорални или инжекционни (в зависимост от симптомите на кучето)
- Преливане на плазма или кръв
- Обезпаразитяване и противопаразитни медикаменти
В зависимост от тежестта и причината за стомашното неразположение на кучето ви, ветеринарният ви лекар може да препоръча период на гладуване, за да „рестартира“ храносмилателната му система. Обикновено с назначаването на медикаментозното лечение специалистите препоръчват кучетата да преминат на специална диета, с ниско съдържание на мазнини или хидролизирани протеини.

Ако домашният ви любимец е погълнал чужд предмет, който блокира стомаха или червата му, специалистът ще препоръча операция за отстраняването му. Ако животното е погълнало токсин, може да се наложи предизвикване на повръщане.
Възстановяване и лечение на разстроен стомах при кучетата
Възстановяването на куче с разстроен стомах може да отнеме от няколко дни до няколко седмици, в зависимост от причината. При някои по-сериозни състояния, като възпалително заболяване на червата, може да се наложи животното да приема перорално лекарства, пробиотици, фибри и да бъде на специална диета през целия си живот. Докато кучето ви се възстановява от разстроен стомах, важно е да му дадете много почивка и обич. Извеждайте го достатъчно често навън, за да предотвратите инциденти на закрито, но не стойте навън твърде дълго, за да не го преуморите. Избягвайте срещи с други кучета и твърде много активност.

Понякога можете да помогнете на кучето си да се почувства по-добре и с прости средства, които можете да откриете в кухнята си. След като повръщането или диарията на питомеца ви са приключили, в продължение на 12-24 часа, обикновено е безопасно да започнете да въвеждате отново храната му на малки порции. Междувременно, ето още някои опции за успокояване на корема на животното:
- Поддържайте кучето си хидратирано
Ако четириногият ви приятел има леко стомашно разстройство, постарайте се да избегнете дехидратацията, като му предлагате малки количества вода на чести интервали (на всеки 2-3 часа е идеално). Даването на твърде много вода наведнъж може да влоши проблема, тъй като може да накара животното да повърне.
- Преминете на мека диета
Ако сте собственик на домашен любимец от известно време, вероятно сте хранили питомеца си с мека диета поне веднъж или няколко пъти до момента. Обикновено тя включва лесни за храносмилане съставки с по-малко съдържание на мазнини, като варено бяло пилешко или пуешко месо. То меко, лесно за смилане и осигурява основен протеин, без да натоварва излишно стомаха на животното. Към него можете да добавите бял ориз – също препоръчвана опция при кучета с разстроен стомах. Оризът е с високо съдържание на протеини, няма допълнителни мазнини, но пък е богат на фибри.
Забележка: Ако има подозрение, че кучето ви има чувствителен стомах или неразположението му е причинено от хранителна непоносимост или алергия, обмислете да преминете на специална храна, специално формулирана за четириноги с подобни проблеми.
- Добавете фибри, за да подпомогнете храносмилането
Фибрите поддържат здрава храносмилателната система и подпомагат нормалното движение на червата. След храните, богати на фибри, които можете да въведете в диетата на кучето си и които ще успокоят стомаха му, са:
Тиква или варен сладък картоф. И двете са с високо съдържание на фибри и съдържат витамините А и С, рибофлавин, калий, мед и манган.

Задушен или пасиран спанак. Спанакът е пълен с фибри, които помагат за поддържане на здравословното храносмилане. Той е богат на желязо, магнезий и други витамини. Пригответе го на пара или варен, пюрирайте и добавете 1-3 супени лъжици към обичайната храна на питомеца си.
Моркови. Морковите са друг влакнест зеленчук, който може да помогне на стомашно-чревния тракт на домашния ви любимец да се върне към нормалното. Ако питомецът ви не се чувства добре, помислете да сварите морковите, а след това да ги пасирате и така да ги въведете в диетата му.
- Въведете електролити
Докато водата е от съществено значение за хидратацията, понякога тялото не я усвоява достатъчно бързо. Тук на помощ идват електролитите. Те помагат за хидратиране на мускулите и нервите, като поддържат и функционалността на органите. Можете да използвате неподсладена кокосова вода - тя е богата на електролити като натрий и калий.
- Опитайте да включите и билки
Има различни билки, за които се знае, че помагат при стомашно-чревни разстройства. Сред безопасните и подходящи за кучета с разстроен стомах, са:
Джинджифил.Както при хората, джинджифилът успокоява храносмилателната система. Можете да вземете готов на прах, да сварите корен от джинджифил или да го закупите под формата на добавка. Той е особено полезен и срещу гадене.
Розмарин. Това е имуностимулираща билка. Можете да използвате розмарин на прах, тинктура или пресни листа.
Босилек. Той е противовъзпалителен (съдържа евгенол), има антиоксиданти и поддържа здравословен чревен биом. Можете да купите босилек на прах, да направите чай или просто да добавите няколко пресни листа в купата на кучето си.

Корен от валериана. Този корен е известен със своите успокоителни ефекти, но също така увеличава движенията на червата и се бори със запека. Хората продават корен от валериана за кучета онлайн под формата на тинктури или добавки. Това е мощна билка - говорете с ветеринарния си лекар, преди да го дадете на кучето си.
Лайка. Въпреки че по-скоро свързваме лайката с успокояващия й ефект под формата на чай, тя може да помогне и при проблеми с храносмилането поради отпускащия си ефект. Лайката е полезна и за четириноги, страдащи от прилошаване или повръщане.
- Подкрепете червата с пробиотици
Когато кучето ви има болки в корема, то вероятно има небалансиран микробиом. Пробиотиците помагат за възстановяване на баланса на червата, като увеличават броя на „добрите бактерии“, за сметка на лошите. Пробиотиците се съдържат във ферментиралите храни, а има и различни добавки, които можете да изберете според специфичните характеристики и нужди на домашния си любимец.
Някои от естествените и достъпни пробиотици включват: неподсладено кисело мляко или гръцки йогурт, сурово козе мляко, неподсладен кефир.
Вижте още: 10 вероятни причини защо кучето ви отказва да яде, но пие вода
Какво да не правите, когато кучето ви има разстроен стомах
Като стопани на домашни любимци последното нещо, което искаме да направим, е да накараме нашият болен другар да се чувства по-зле. Събрахме няколко професионални съвета за това какво да не правите, за да избегнете подобна възможност.
- Не пренебрегвайте сериозните симптоми
Ако се притеснявате и забележите сериозни симптоми при кучето си, по-добре е да се застраховате като запишете час за преглед при ветеринарния си лекар. Някои болести при кучетата (като дехидратация) могат да се влошат бързо, ако не се лекуват своевременно.

- Не му давайте човешки лекарства за болки в стомаха
Следвайте инструкциите на вашия ветеринарен лекар за лекарствата и внимателно проверявайте етикетите и дозировката.
Предотвратяване на стомашно разстройство при кучетата
За да избегнете развитието на стомашно разстройство при питомеца си, уверете се, че то яде само препоръчаната от ветеринарния ви лекар или избраната от вас кучешка храна. Избягвайте остатъците от масата, както и храни с високо съдържание на мазнини и токсични продукти.
Ако трябва да промените диетата на вашето куче, винаги е най-добре да се консултирате с вашия ветеринарен лекар и бавно да направите прехода в продължение на седем до 10 дни. Ако вашето куче често посещава кучешки паркове или дневни грижи за кучета, при прибиране избършете лапите му, преди да има възможност да ги оближе, за да предотвратите поглъщането на всякакви заразни микроби. Редовните ветеринарни прегледи и обезпаразитяването по график също са сред ключовите стъпки в превенцията срещу стомашните проблеми при четириногите.

В заключение, когато кучето ни има стомашно неразположение и видимо не се чувства добре, разбираемо това ни тревожи. И докато при някои четириноги болките и дискомфортът изчезват бързо и те могат да се възстановят с подходящите грижи у дома, други се нуждаят от лечение. Коремните болки при кучетата могат да бъдат предизвикани от различни фактори, включително диетични проблеми, хронични заболявания, инфекции, заразяване с паразити и стрес. Разпознаването на симптомите и своевременната реакция са ключови за успешното лечение. С правилната диета, грижа и при нужда – медикаментозно лечение, назначено от специалист, ще можете значително да подобрите комфорта на питомеца си и той отново да се почувства добре.