Защо кучето ми се държи лошо, въпреки че знае, че това, което прави, е забранено?
В сички ние обичаме кучетата си и ги възприемаме като част от семейството. Понякога обаче забравяме, че те не са хора и мозъците им не работят като нашите. Макар и надарени с невероятна интуиция и интелигентност, четириногите ни другари понякога не могат да разберат напълно по-сложните човешки емоции. И ако се замислите – реално те нямат нужда от това, защото имат други уникални способности, които не бихме заменили за нищо на света, нали?
Ако отделите малко време (и необходимото търпение), за да се опитате да погледнете света от гледната точка на кучето си, то ви гарантираме, че и двамата ще бъдете по-щастливи и ще намалите значително стресовите ситуации, причинени от явно неразбирателство помежду ви.
Кучетата не обмислят нещата, те просто реагират
Домашните ни любимци не планират предварително действията си. Бъдете сигурни, че когато си лежи тихо на дивана до вас вечер, питомецът ви не прави планове за утрешния ден.
Кучетата и животните като цяло имат различни начини на комуникация, които разчитат главно на езика на тялото и енергията на другия. Например, когато сте ядосани, питомецът ви ще го разбере още преди да сте прекрачили прага на дома си. Той обаче няма да знае дали се чувствате така, защото колегата ви отново ви е възложил задача, която не спада към вашите задължения, или защото се е изпикало върху чисто новия ви килим.
Единственият начин четириногият ви другар действително да разбере, когато е направил нещо нередно, е да го уведомите, докато го прави.
Не го игнорирайте, когато сте ядосани
За кучетата глутницата (човешкото им семейство), е това, което дава сигурност. Ако водачът (тоест вие), се карате, повишавате тон или обратно – игнорирате и избягвате животното, когато сте гневни, това няма да го накара да осъзнае, че уринирането на килима в хола ви е било лошо решение.
Дори да изглежда, че показва признаци на смирение след мъмренето, това е само защото усеща, че сте ядосани и целта му е да ви успокои, за да сте отново доволни и щастливи. Така че кучето прави всичко възможно, за да ви умилостиви и да се извини, макар и да не знае защо това се налага. Да, съществуват различни емоции зад „виновния“ поглед на четириногите и те обикновено не са свързани с разкаяние за сторената беля.
Вижте още и Дали действително кучетата изпитват вина, когато изглеждат гузни
Вдъхновете се от структурата на групата
Съвременната теория отрича доминацията като начин за налагане на правила и възпитание на домашните любимци. Или с други думи, не е необходимо непременно да сте в ролята на алфа, а просто да действате като добър лидер, който осигурява сигурност и посока.
В дивата природа водачът на глутницата не показва привързаност към членовете й, които са по-ниско в йерархията. Неговата задача е да създаде правила и да определи граници, за да се формира социална структура, която осигурява сигурност за всички индивиди. Тъй като кучетата живеят с хората обаче, те изпитват в по-голяма степен една от най-фундаменталните човешки черти – привързаността. Чувството за обич е присъщо на всички същества, а търсенето на близост е израз на тази любов.
Показването на обич е прекрасно и много важно, но жестовете, които сме свикнали да използваме при общуването с любимите си хора, може би не са най-подходящи и приятни за домашните ни любимци. И преди сме споменавали, че прегръдките и целувките не са по вкуса на всяко четириного и в много случаи е по-добре да се избягват. От друга страна, последователната, твърда и уверена дисциплина и насоки са това, което ще поддържа глутницата и членовете в нея силни. Ако в живота на питомеца ви липсват дисциплина и граници, то ще стане нестабилно, объркано, несигурно и в крайна сметка – нещастно, отбелязват от Американския киноложки клуб.
Вижте още и 5 причини защо кучетата имат нужда от рутина
Как да направим нещата правилно?
Може да ви е трудно в началото, но освен ако не хванете домашния си любимец да се държи лошо, не бива да реагирате на обстоятелствата постфактум. Особено – да се карате, да викате или да игнорирате животното.
Ако го хванете да се държи лошо, не се колебайте да посочите, че прави грешното нещо. Използвайте категорични команди като „Пусни!“, „Не!“ или „Стой“, твърдо, без да викате. А щом животното изпълни това, което се иска от него, постарайте се да покажете обичта и привързаността си по начин, който той разбира. И, естествено, възнаградете го подобаващо за доброто поведение.