Как да научим кучето си на основни команди с търпение и любов

кученце Снимка: iStock

Д овеждането вкъщи на ново кученце е вълнуващо изживяване, което обаче е свързано и с голяма отговорност. Един от най-честите въпроси, които си задават стопаните на домашни любимци, е: Кога и как да започне да обучавам четириногото си приятелче?

Отговорът е – веднага! Обучението може и трябва да започне веднага щом кученцето ви пристигне у дома, дори ако е на възраст едва от осем седмици. Ранната дресура и усвояване на основни команди, умения и насоки, полага основите за добро поведение, успешна социализация и спомага за изграждане на силна връзка между вас и домашния ви любимец. Но върху какво трябва да се съсредоточите първо? Нека разберем заедно как да научим кучето си на основни команди с търпение и любов!

кученцеСнимка: iStock

Кога трябва да започнете да обучавате кученцето си

Можете да започнете да обучавате кученцето си в момента, в който се приберете заедно у дома. Въпреки че мъничето може все още да не е готово да усвои по-сложни команди, то трябва да знаете, че четириногите непрекъснато се учат от своята среда, взаимодействия и опит. Чрез ранното въвеждане на основното обучение вие помагате на косматото си приятелче да развие добри навици и да избегне често срещани поведенчески проблеми, отбелязват от Американския киноложки клуб.

Dogsandcats.bg

Важно е да отбележим, че макар в основата на обучението да има сигнални и насочващи команди като „стой“ или „седни“, то далеч не се изчерпва само с това. Дресурата на домашния ви любимец включва и социализация, изграждане на хигиенни навици и обучение за навигация в човешкия свят. Колкото по-рано запознаете животното с всичко това, толкова по-уверено ще се чувства то. Това ще намали безпокойството му и ще насърчи положителните взаимодействия – както с вас, така и с околния свят. 

кученце дресураСнимка: iStock

Защо ранното обучение е важно

  • Предотвратява формирането на лоши навици

Що се отнася до кучетата, съществува една основна максима, която гласи, че далеч по-лесно е да научите домашния си любимец на добро поведение, отколкото по-късно да ви се налага да коригирате или ограничавате лошите навици.

  • Повишава увереността

Кученцата, които са обучени и социализирани рано, е по-малко вероятно да развият поведение, основано на страх.

  • Укрепва връзката с домашния ви любимец

Обучението, базирано на положително подсилване (линк) помага за укрепване на връзката с питомеца ви, изгражда доверие и насърчава ангажираността.

кученце зъбиСнимка: iStock

  • Подобрява социализацията

 Ранното излагане на нови преживявания помага на четириногия ви другар да израсне уверен и да се превърне в добре приспособено възрастно куче.

5 основни съвета, които да следвате при обучението на кучето си

След като вече знаете кога да започнете, нека да разгледаме и първите пет неща, върху които е добре да се съсредоточите при обучението на домашния си любимец.

Социализацията е ключова

Един от най-важните аспекти на обучението на кучето ви е социализацията. Критичният прозорец за нея е на възраст между 3 и 16 седмици, което означава, че ранното излагане и контролирани взаимодействие с различни хора, места, звуци и преживявания е от решаващо значение.

Как да социализирате вашето кученце:

  • Представете го на различни хора, включително мъже, жени, деца, както и такива с шапки, бради или слънчеви очила.
  • Щом бъде готово за разходка навън (линк – кога можем да изведем кучето си за първи път), изведете го на места, където да стъпва по различни повърхности като трева, бетон и стълби.
  • Разнообразете разходките. Отидете заедно го близкия парк, зоомагазин, кафенета или ресторанти, където домашните любимци са добре дошли. Можете да се разходите и с кола, както и с градски транспорт. 

Уверете се, че всички преживявания са положителни – комбинирайте ги с лакомства и похвали. Вижте и още 5 съвета при социализиране на малкото кученце

кученце дресураСнимка: iStock

Домашно обучение и изграждане на хигиенни навици

Да свикнете кучето си да ходи до тоалетна навън е едно от основите неща, на които трябва да научите четириногия си другар. Бързаме да ви предупредим: това не е нещо, което се случва от днес за утре. Изграждането на хигиенни навици при четириногите е процес, който изисква търпение и постоянство. И, разбира се, важно е да се подготвите, че ще ви се наложи да чистите след животното, поне за известно време.

Съвети за домашно обучение:

  • Започнете с пелени за кученца  – така ще насочите косматото си приятелче къде да върши нуждите си през първите му дни у дома, когато все още не можете да го извеждате навън. 
  • Наблюдавайте кученцето си на закрито, за да предотвратите инциденти и използвайте детски врати или друг вид прегради, за да управлявате пространството му. 
  • Обучението с клетка също е полезно. Тя осигурява безопасно място за четириногото ви приятелче и помага при домашното обучение. Уверете се, че то я свързва с положителни асоциации, като използвате лакомства и играчки, никога не го слагайте вътре като вид наказание.
  • Извеждайте кученцето си навън често, особено след хранене, игра или събуждане.
  • Насочвайте го към определено място за тоалетна навън и винаги го награждавайте, щом свърши работите си там. 

кученцеСнимка: iStock

Още за това как да научим кучето да ходи до тоалетна навън и колко време им отнема на четириногите ни другари да придобият хигиенни навици – четете тук. 

Основни команди, използващи положително подсилване

Обучението на кучето ви на основни команди за безопасност и подчинение е важен начин за изграждане на комуникация, увереност и доверие помежду ви. Тези команди помагат на животното да разбере какво се иска от него, като същевременно го карат да се чувства спокойно, щом изпълни насоките ви. За да имате успех в дресурата на кучето си, то трябва да знае какво очаквате от него. Това знание кара четириногите да се чувстват сигурни в способността си да постигнат поставените цели занапред.

Основата на обучението трябва да се базира на положително подсилване. Това е процес, при който награждавате кучето, за да насърчите желаното от вас поведение. Нещо като получаването на заплата за това, че ходим на работа, например. Идеята е не да подкупите животното, за да направи нещо, което искате, а да го обучите, като използвате нещо, което то цени.

кученце дресураСнимка: iStock

Избягвайте използването на наказание като корекция с каишка или викове. Наказанието може да обърка животното и то да стане несигурно относно това какво се иска от него. Важно е да запомните, че не можем да очакваме кучето ни да знае това, което все още не сме му показали - точно както не очаквате от 2-годишно дете да знае как да завърже обувките си. Бъдете търпеливи и последователни – сами ще видите как това оказва желания ефект!

Що се отнася до мотиватора – наградите, те могат да бъдат всичко, което кучето ви харесва. Повечето хора използват малки парченца храна, наричани от професионалистите „лакомства с висока стойност“ по време на тренировки – нещо вкусно и апетитно. Дори и само няколко от любимите гранули на домашния ви любимец обаче, често е съвсем достатъчно! В комбинация с една разкошна похвала или възможността да поиграете заедно още малко с някоя любима играчка! 

Ако дадете на питомеца си лакомство, докато казвате „Добро момче!“ с приповдигнат глас, то ще научи, че похвалата е хубаво нещо и в последствие тя също се превръща в награда. Някои четириноги се радват на галене. Но в общия случай, храната най-често е най-удобният начин за укрепване на желаното поведение.

кученцеСнимка: iStock

Винаги поддържайте тренировъчните сесии кратки – само пет до десет минути – и винаги завършвайте с положителна нотка. Ако питомецът ви има проблеми с усвояването на ново поведение, завършете сесията, като затвърдите нещо, което вече знае, и го похвалете за успеха му. Ако животното се отегчи и разочарова, това в крайна сметка ще бъде контрапродуктивно за ученето.

С какво да започнем?

Започнете с основните команди:

  • „Седни!“ – основна команда за контрол на импулсите

Има два различни метода как да научите кучето си какво означава „седни“. 

Първият от тях се нарича улавяне. 

Застанете пред кучето си, като държите в ръка лакомство. Изчаквайте го само да седне, след което кажете „да“ или „браво“ и го почерпете. Отстъпете назад или настрани, за да го насърчите да стане и изчакайте отново да седне. Дайте му друго лакомство веднага щом седне. След няколко повторения може да започнете да казвате „седни“ точно в момента, когато то тръгне да сяда.

Следващата опция се нарича примамване.

Застанете на нивото на кучето си, като държите лакомство като примамка. Поставете лакомството точно пред носа на кучето, след което бавно повдигнете ръка над главата му. Вероятно то ще седне, докато вдига глава, за да проследи къде е то. Позволете му да изяде лакомството, когато дупето му докосне земята. Повторете няколко пъти, използвайки храна за примамка, а след това опитайте само с празната си ръка, като продължите да награждавате кучето само при сядането. След като се ориентира какво следва след знака с ръка, можете да включите и командата „седни“ точно преди самия сигнал.

кученцеСнимка: iStock

Никога не бива да карате чрез физическа сила кучето си да сяда: това може да бъде объркващо и разстройващо за него.

  • Как да привлечете вниманието на кучето (да го научите да идва при повикване)

Важно житейско умения, както и ценно средство за подобряване на връзката ви, е да можете да накарате кучето си да ви обърне внимание. Това е перфектната първа стъпка към всяко упражнение, което искате да тренирате. Надеждното припомняне допринася много и за това питомецът ви да изгради навика да се свързва с вас, когато сте навън и наоколо има различни разсейващи фактори.

Можете да започнете да учите кучето си на припомняне още у дома. Запасете се с шепа от любимите му лакомства. Изчакайте спокоен момент, докато домашният ви любимец е отпуснат и просто си почива около вас. Тихо, но ясно произнесете името му. Когато кучето се обърне и ви погледне – похвалете го и го наградете. Можете да пуснете лакомството пред себе си – така, когато четириногият ви другар го намери и изяде, той ще ви погледне отново. Повторете тази игра няколко пъти.

кученцеСнимка: iStock

След това можете да тренирате в различните стаи на дома си, в двора/градинката пред блока ви, а накрая, когато кучето ви стане експерт – докато сте на разходка. С течение на времето и с достатъчно практика домашният ви любимец ще стане по-бърз и ще бъде много по-фокусиран върху вас – все пак вие му давате от любимите му лакомства, трябва да ви държи под око! Може да забележите, че животното ви проверява по време на разходка. Щом това се случи, постепенно започнете да увеличавате разсейването. В началото е добре питомецът ви е да е на дълъг повод, а щом усетите, че сте готови с надеждното припомняне – можете да опитате и без каишка. Практикувайте това няколко пъти при всяка разходка. Кажете името на вашето куче и веднага щом ви погледне, дайте му лакомство – след това продължете по обичайния си маршрут. 

Никога не викайте кучето си, за да го накажете след това! Това само ще го научи, че сте непредсказуеми и че е добра идея да ви избягва. Винаги насърчавайте питомеца си за това, че отговаря при повикване, дори ако преди това е направил пакост!

  • „Стой“ – команда за безопасност и контрол на обществено място

Независимо дали използвате репликата „Стой!“ или „Долу!“, целта на тази команда е да накарате кучето си да застане мирно на определено място. Как да го постигнете?

Започнете, като помолите кучето си да седне и вместо да го възнаградите веднага, пребройте до две наум. След това го похвалете и го почерпете. Продължете да практикувате, докато броите до четири или пет, преди да покажете на животното, че се се справило добре.

Сега се върнете към броенето и щом стигнете до три, след като сте казали на кучето си да седне, направете крачка в страни от него. Похвалете и наградете питомеца си, че остава на мястото си. Ако не го направи и тръгне към вас, опитайте отново, но бъдете по-фини в движенията си.

кученце разходкаСнимка: iStock

Продължете да повтаряте командата, като броите между едно и пет. Хвалете и награждавайте кучето си, когато отстъпите назад към него, а то не се раздвижи.

  • „Пусни!“ или „Остави го!“ – умение, което може да бъде животоспасяващо за кучето ви

Една от най-полезните команди що се отнася до безопасността на домашния ви любимец. Ако кучето ви се е насочило към шоколадовия десерт, който сте забравили на масата или към лекарството за глава, което сте изпуснали, можете уверено да го помолите да го „остави“ и да сте сигурни, че то ще знае какво с иска от него. Звучи добре, но как да го постигнем?

Да научите кучето си да пусне може да спаси живота му, а ето как да го направите в шест лесни стъпки. 

Първа стъпка

Вземете малко парче храна в юмрука си, така че кучето ви да няма лесен достъп до него. Бавно протегнете ръката си към носа му и го оставете да се опита да стигне до лакомството. Вероятно то ще опита да помирише и отвори юмрука ви с нос. Щом не успее, вероятно питомецът ви ще е отдръпне леко назад, за да помисли отново какво може да направи, за да стигне до желаната храна. В момента, в който това се случи – без значение какво движение прави животното, щом отмести глава назад, похвалете го и му дайте лакомство но с другата си ръка.

Важно е наградата да идва от другаде, така че животното да не се научи да се научи да се връща към нещото, до което не е могло да достигне! Повторете това упражнение няколко пъти, докато стигнете до момент, в който кучето ви последователно вземе решение да отдели носа си от скритата в юмрука ви храна и да бъде възнаградено.

кученце дресураСнимка: iStock

Втора стъпка

Сега добавете думата „остави“, докато кучето ви е в процес на отместване на главата си. Това изгражда връзка между репликата и действието. Повторете този процес няколко пъти. Няма значение колко време ще отнеме – всяко четириного учи с различно темпо, при някои може да отнеме няколко минути, докато при други – няколко седмици. След като кучето ви може да направи това надеждно, помолете го да „остави“ веднага щом му подадете затворената си в юмрук ръка, а след това го възнаградете (с другата си ръка) за това, че е отместило главата си.

Трета стъпка

Поставете храната в отворената си длан, така че кучето ви да може да я види и помирише. Покажете му я и му кажете „остави“ със същия тих глас, който сте използвали до момента. В никой случай не повишавайте тон и не викайте! Ако кучето ви се опита да я изяде, просто затворете ръката си. Опитайте отново, но ако трябва да направите това повече от два пъти подред, върнете се етап назад - това просто означава, че малко сте избързали и кучето ви се нуждае от повече практика.

Четвърта стъпка

Преминете към тази стъпка само ако кучето ви реагира надеждно на командата ви в стъпка три. Поставете храната на пода и помолете кучето си „да я остави“. Повторете процеса, като възнаградите питомеца си с лакомство в ръката си, а не с това на пода.

Пета стъпка

Сложете на кучето си каишка и преминете покрай лакомството на пода. Докато домашният ви любимец го гледа, кажете „остави го“, без да дърпате повода. След това веднага похвалете и наградете с лакомството от другата ви ръка, когато минете покрай него.

Ако кучето ви грабне лакомството, не се опитвайте да го извадите от устата му и не му казвайте, че е направило нещо нередно: то не е. Върнете се към предишния етап, при който питомецът ви се е справил успешно, и практикувайте още малко, докато не сте готови да преминете към последния, шести етап.

кученце дресураСнимка: iStock

Шеста стъпка

Продължавайте да повтаряйте упражнението, като поставяте други предмети на пода – за предпочитане неща, които кучето ви обича, но искате да го накарате да игнорира. Не тренирайте с играчките му, тъй като това може да бъде объркващо.

Обучение на каишка и маниери на ходене

Идеята на това обучение е да научите кучето си да ходи спокойно, на леко отпусната каишка, без да ви дърпа или да се тегли. Освен че е по-безопасно за самото животно, това умение ще направи разходките ви по-приятни и спокойни. 

Каквато и реплика да изберете, бъдете последователни и винаги използвайте една и съща дума. Дали домашният ви любимец ще ходи от лявата или от дясната ви страна зависи изцяло от вас. Но бъдете последователни за това къде искате да се движи то, за да не се обърка и да започне да ходи на зиг-заг пред вас. 

кученцеСнимка: iStock

Първо се уверете, че питомецът ви се чувства удобно на повод. При първите разходки на кученцето ви, възможно е то да хапе повода си. Давайте му лакомства и го хвалете, докато му слагате каишката всеки път.

Започнете с кратки, позитивни сесии на закрито, преди да излезете навън. Щом сте готови за разходка, застанете до кучето си и му дайте няколко лакомства, независимо дали е изправено до вас или е седнало в краката ви. Направете една крачка напред и го насърчете да ви последва, като дадете още едно лакомство, когато го направи. Продължете да насърчавате питомеца си да върви до вас.

Ако животното избърза напред, просто се обърнете в обратната посока, извикайте го при себе си и го наградете, щом дойде до вас. След това продължете. Постепенно започнете да давате лакомства през определен интервал (на всеки три крачки, на всеки пет и тн.). В крайна сметка кучето ви ще започне да върви щастливо до вас, когато е на каишка. Оставете му достатъчно време да подуши местата, които иска, а когато прецените, че се застоява твърде много, дайте му знак „Да тръгваме!“ с щастлив глас. И го възнаградете, че е тръгнало и върви до вас, разбира се! 

Помнете –

обучението винаги трябва да бъде забавно и възнаграждаващо. Използвайте положително подсилване – като лакомства, похвали и игри, за да насърчите питомеца си да реагира на командите ви.

Бъдете търпеливи и избягвайте наказанията, тъй като те могат да създадат страх и объркване. Вместо това се съсредоточете върху укрепването на добрите избори и се настройте за успех!

кученце дресураСнимка: iStock

Предотвратяване и управление на ухапването

Кученцата изследват света чрез устата си, но хапането от сладък жест на игра бързо може да се превърне в проблем. Ранното обучение за инхибиране на захапването помага да се предотврати превръщането на хапането в навик.

Как да намалим хапането при кученцата:

Пренасочете вниманието на животното към играчка вместо към вашите ръце. Подсилете спокойното поведение с лакомства и похвали. Уверете се, че питомецът ви разполага с много опции за неща, които може безопасно да дъвче.

кученцеСнимка: iStock

Повече за това кои са най-често срещаните поведенчески проблеми при малките кученца и как да се справите с тях – четете тук 

В обобщение, основното обучение на кучето ви трябва да бъде забавно и полезно преживяване и за двама ви. Важно е да започнете да тренирате домашния си любимец в ранна възраст, за да поставите основите и питомецът ви да се превърне в бъдеще в уверен, добре социализиран и възпитан възрастен. 

Кучетата се обучават бързо и с вашето любящо напътствие, преподаването на житейски умения като изграждане на хигиенни навици за тоалетна навън и усвояване на основни команди като „ела“, „седни“ и „стой“ ще подхрани връзката ви, като същевременно ще насърчи доброто поведение. Добре обученото четириного е по-малко склонно към проблемно поведение и като цяло ще има повече свобода и пълноценен живот. 

Виж още