Основни стъпки за обучение на кучето: Как да започнем и какво трябва да знаем

кученце Снимка: iStock

Г отови ли сте да започнете да тренирате вашето куче? Правилното обучение и социализация са сред основните отговорности, които всеки стопанин има към своя домашен любимец. Кученцата непрекъснато се учат, независимо дали е от тяхната среда, от общуването с хора или други животни. За това е важно да започнете обучението възможно най-скоро – това ще създаде критичната основа, върху която косматото ви приятелче ще започне да изгражда възприятията си за света. Осигуряването на социализация и основно обучение ще позволи на четириногото да израсне и да се превърне в уверено възрастно куче.

кученцеСнимка: iStock

В началото обучението на кучето ви може да изглежда доста непосилно, особено ако нямате опит с отглеждането на домашни любимци. Истината е, че

дресурата на домашния ви любимец е процес, който продължава през целия му живот. Ако го разделите на стъпки обаче, ще откриете, че тази задача е по-малко плашеща!

Dogsandcats.bg

Ето някои насоки, които ще ви помогнат да започнете.

Кога можете да започнете да обучавате кучето си?

Обучението на кучето ви може да започне веднага след като го доведете у дома, което обикновено е на възраст около 8 седмици. Това е идеалното време, когато мъничето може да започне да учи основни умения като да сяда, да стои мирно или да идва при команда. 

кученцеСнимка: iStock

Как да започнем с дресурата

Ето някои основни съвети за обучение на кученца, с които можете да започнете:

  • Начертайте си план за действие

Правилната програма за обучение на домашния ви любимец е крайъгълният камък в изграждането на доброто поведение на животното. Често можете да чуете да се казва, че няма лоши кучета – има само необразовани и неангажирани стопани. И действително е факт, че повечето четириноги се чувстват най-добре, когато имат ясно поставени граници и се ръководят от предсказуеми процедури. Без обучение те просто не знаят нито как да се държат, нито какво се очаква от тях. От друга страна, добре тренираните кучета са по-щастливи и по-здрави.

кученцеСнимка: iStock

Има много различни начини как да обучите кучето си. Можете да изберете да го запишете на курс, да наемете професионален треньор, който да идва в дома ви или да се заемете с това сами. За да имате успех в дресурата на домашния си любимец, важно е да имате план. Ще трябва да се подготвите и с необходимото оборудване. Но най-важното е да сте напълно отдадени и подготвени, че това е ежедневен ангажимент.

  • Оборудване

Ефективното обучение на кучета не изисква много елементи, но има някои основни консумативи, които ще ви помогнат да оптимизирате процеса. Изберете нашийник и повод, които са удобни за домашния ви любимец. Прибиращата се каишка не е подходяща при дресурата. Ще ви трябват и лакомства, на които питомецът ви се радва и са с големината на хапка – трябва да са бързи за изяждане, за да бъде наградата по-незабавна. В зоомагазините можете да откриете тренировъчни лакомства, които отговарят на тези критерии, а ако решите да импровизирате у дома, можете да заложите на малки парченца варено пуешко или пилешко месо.

кученцеСнимка: iStock

  • Изберете метод и се придържайте към него

Стиловете за обучение варират, но повечето треньори са съгласни, че кучетата реагират най-добре на положително подсилване на желаното поведение. Положителното подсилване е процес на даване на награда за насърчаване на конкретно действие, което желаете питомецът ви да усвои и да продължи да прави. Използването на наказание – включително: силови корекции, коригиращи устройства като зъбни или електрически яки, както и техники, базирани на доминиране – трябва да се избягват. Тези методи могат да доведат до дългосрочни последици, които да възпитат у животното страх и безпокойство.

За да приложите положителното подсилване към обучението на кучето си, първо разберете кои награди работят най-добре при него. Това може да е храна, лакомства или любима играчка. Похвалата също е начин за изграждане на положителна връзка у животното спрямо дадено поведение. Галенето и показването на вълнение, в съчетание с реплики като „добро момче/момиче“ вършат чудеса!

кученцеСнимка: iStock

  • Поддържайте сесиите за обучение кратки

Успехът обикновено се постига с малки стъпки. Обучението на домашния ви любимец трябва да продължи между 5-10 минути, до 2-3 пъти на ден. Това важи особено за малките кученца, чието внимание като цяло трудно се фокусира за по-продължителни периоди от време. Завършете сесията си с положителна нотка, така че животното да са развълнувано за следващата си тренировка.

  • Бъдете последователни

Важно е да бъдете последователни в подхода си към обучението и командите, които отправяте към кучето си. Използвайте една и съща дума и/или сигнал с ръка, когато учите животното на основни умения като да седне, да стои на едно място или да дойде при повикване.

кученцеСнимка: iStock

Не по-малко важно е последователно да затвърждавате желаното поведение. Ако приучавате кученцето си да ходи до тоалетна навън и то ви даде знак, че има нужда да излезе (застане до вратата) – спрете това, което правите, пуснете го навън и го възнаградете, че е свършило работите си извън дома ви. Още за това как да научите малкото кученце да ходи на пелени – четете тук

  • Практикувайте в различна среда

Практиката в различна от домашната среда е важна, тъй като навън има редица разсейващи фактори, включително нови гледки и миризми. Това ще накара домашният ви любимец да бъде по-уверен, независимо от това къде се намира. 

кученце зъбиСнимка: iStock

  • Бъдете търпеливи

Кученцата растат и се учат, точно като малки деца. Те правят грешки и може би невинаги ще разберат какво се иска от тях. Всяко четириного усвоява дадена команда с различна скорост, така че бъдете търпеливи и не се разочаровайте. Поддържането на последователна рутина с хранене, излизания за тоалетна, дрямка и време за игра ще накара четириногото ви приятелче да се чувства сигурно. А защитеното и спокойно кученце е готово и способно да се учи!

  • Направете обучението забавно

Защо кучето ви би искало да се учи, ако не се наслаждава на процеса? Поддържайте тренировъчните сесии кратки, за да предотвратите разочарования, говорете със спокоен и леко приповдигнат тон и винаги се стремете да сте справедливи към кучето си. Ако и двамата се забавлявате, вашите тренировки ще бъдат много по-ефективни! 

кученцеСнимка: iStock

График за основно обучение на кученца

Ето ориентировъчен график за обучение на кученца, който можете да използвате:

На възраст между 7 до 8 седмици

  • Основни команди (седни, остани, ела)

Как да подходите? Кажете репликата: „Седни!“ веднъж, а след това поставете кученцето в седнало положение. Щом седне – веднага до наградете и го похвалете.

  • Обучение за разходка на каишка

Можете да започнете да тренирате кученцето си на каишка на закрито, тъй като то все още не е завършило ваксинационния си курс и за него не е безопасно да излиза навън. Започнете, като му поставите каишката или нагръдника за кратко време, като междувременно го поощрите с лакомства. Бавно увеличавайте тази продължителност, докато животното свикне да се разхожда с каишката си из дома ви, без това да му причинява стрес. Ако разполагате със заден двор или друго заградено място, до което други четириноги нямат достъп, можете да практикувате обучението и навън.

кученцеСнимка: iStock

  • Общи взаимодействия

Свикнете кученцето си от малко, че няма нищо страшно в това да бъде докосвано. Внимателно разтривайте ушите и лапите му, като междувременно го хвалите и награждавате. Това ще му помогне да свикне с човешката близост, а оттам посещенията при ветеринар и грумър ще бъдат по-малко стресиращи за него в бъдеще.

На възраст от 8 до 10 седмици

  • Обучение в клетка

Целта на това обучение е кученцето да започне да възприема клетката си като безопасно и спокойно място. Започнете, като го поставите в нея за няколко кратки – 10-минутни интервали, докато е спокойно, а след това бавно увеличите времето, което прекарва вътре. Наградете го, че влиза в клетката си само, можете дори да го храните в нея, за да създадете положителна асоциация.

кученцеСнимка: iStock

  • Изграждане на хигиенни навици

Поддържането на график е важно за успеха на това обучение. Уверете се, че извеждате кученцето си сутрин, след хранене, а след това още няколко пъти през целия ден. Награждавайте го с лакомство всеки път, когато отиде до тоалетна навън.

На възраст от 10 до 12 седмици

  • Научете го, че хапането не е нещо хубаво

Това е възрастта, когато малките кученца слагат в уста всичко, което видят – това е начинът, по който изследват света около себе си. Важно е да научите четириногото, че не бива да хапе ръцете или глезените ви. Когато започне да ви хапе, пренасочете го към по-подходящ обект за дъвчене, като например играчка.

На 6 месеца

Момент, в който повечето кученца навлизат в етапа на юношеството и е най-трудният етап за започване на обучение. Ето защо е важно да започнете да тренирате домашния си любимецвъзможно най-рано. На този етап е важно да не спирате с практиката, за да затвърдите и укрепите уменията му на по-публични и разсейващи места, като например паркове за кучета.

кученце зъбиСнимка: iStock

Маниери за разходка на каишка

Всяко куче трябва да се научи да ходи спокойно на каишка. Освен факта, че ако живеете в града, това е задължително условие, свързано с безопасността на домашния ви любимец. Разходката с отпуснат повод учи кучето ви да не дърпа или да се хвърля, когато е навън, което прави изживяването по-приятно както за вас, така и за него. Повече за това как да постигнете по-спокойни разходки и да приучите четириногото да ходи на каишка – четете тук.

Как да социализираме кучето си

Социализацията означава да свикнете кученцето или възрастното си куче да приема спокойно нови хора, животни и да не се чувства нервно на непознато място. Социализираните четириноги са по-малко склонни да развият поведенчески проблеми и като цяло са по-добре приети от другите. Социализацията може да помогне за предотвратяване на развитието на страхове и фобии. 

кученцеСнимка: iStock

Обучение с кликер

Обучението с кликер, често срещана форма на положително подсилване, е прост и ефективен метод за дресура на кучета, предпочитан от много стопани на домашни любимци. Чрез този метод можете лесно и ефективно да научите животното на всички видове основни и разширени команди или трикове. 

Основни команди и забавни трикове

Има някои основни команди за обучение на кучета, които всяко четириного трябва да знае. Това са „Ела!“, „Пусни го!“, „Стой!“ и други. Основните команди дават структура на домашния ви любимец. В допълнение, те могат да ви помогнат да преодолеете често срещани поведенчески проблеми и така да предпазите косматия си другар. 

А след основните, идва ред и на готините трикове, с които можете да впечатлите приятелите си! По-сложните и забавни номера са чудесен начин да пренесете дресурата на кучето си на следващото ниво, като същевременно му дадете малко умствена стимулация.

кученцеСнимка: iStock

Проверка на напредъка 

Не забравяйте, че само защото сте достигнали последните етапи на обучение, това не означава, че проблеми с поведението няма да има. Винаги следва да сте готови, че може да изникне нещо ново, което да се наложи да отработите с кучето си. 

  • Практика, практика, практика

Практикувайте усвоеното поведение на различни места с различни нива на разсейване. Без проверка може да се случи така, че четириногият ви другар да се държи добре в хола ви, но изглежда забравя цялото си обучение, когато е навън.

  • Разпознайте често срещаните проблеми с поведението на кучетата

Разбирането на потенциалните проблеми, свързани с поведението на домашния ви любимец, може да ви помогне да ги откриете и да ги адресирате, преди нещата да излязат извън контрол.

кученце зъбиСнимка: iStock

Не забравяйте, че обучението е непрекъснат процес

Обучението на кучето ви никога няма да завърши напълно. Важно е да продължите да работите върху него през целия живот на домашния си любимец. Хората, които научават чужд език в ранна възраст, но спират да го практикуват в продължение на години, може да забравят голяма част от него, когато пораснат. Същото важи и за четириногия ви другар: практикувайте наученото всеки ден! Изпълнението дори на най-основните трикове и команди ще им помогне да останат свежи в съзнанието на питомеца ви. А като бонус – това е чудесен начин да прекарате време с домашния си любимец!

кученцеСнимка: iStock

Често задавани въпроси относно обучението на кучетата

  • Колко време отнема обучението на кучето?

Обучението е процес, който продължава през целия живот на кучето. Можете да го започнете в момента, в който донесете четириногото си приятелче вкъщи. Най-активният период, през който можете да очаквате животното да е най-възприемчиво към дресурата, е до 6-месечна възраст. Въпреки че основите се изграждат през първите месеци от живота на косматия ви другар обаче, едно интелигентно и активно куче се нуждае от непрекъснато обучение, като повечето домашни любимци все се учат и усвояват основни умения до 2-3-годишна възраст. 

  • Какво е първото нещо, на което трябва да науча кучето си?

През първите ви дни заедно има много умения, на които можете да започнете да учите кученцето си, като всички те се преподават едновременно. Първото и най-естествено е да започнете да учите животното да ви „поглежда“, щом го повикате – да осъществява зрителен контакт с вас, когато изричате името му. По този начин ще знаете, че кученцето ви ще се фокусира върху вас и информацията, която се опитвате да му предадете.

кученце зъбиСнимка: iStock

 

 

 

 

Виж още