Някои от най-често срещаните котешки здравословни проблеми
М ъркащите приятели се грижат добре за себе си и като цяло са доста самостоятелни животни. Това е и една от причините, поради които често са предпочитани пред кучетата. Все пак, никое живо същество не е застраховано за здравето си, така че най-добре бъдете подготвени за най-честите здравословни проблеми.
Повръщане
Повръщането е много често срещан проблем при тези приятели. Причините може да бъдат разнообразни:
- Ядене на нещо отровно.
- Раздразнен стомах от храна (ако например мократа храна в купичката е престояла и се е развалила).
- Натрупване на космени топки в стомаха.
- Поглъщане на малки предмети при игра.
- Инфекция.
- Заболявания на пикочните пътища.
- диабет и др.
Симптомите са ясни – мъркащият ви приятел повръща. Това състояние води до бърза дехидратация на котката, така че, ако продължава повече време, задължително трябва да я заведете на ветеринарен лекар.
Вижте още: Защо котката ми повръща жълта течност
Котешки заболявания на долните пикочни пътища
Заболяванията на долните пикочни пътища са група заболявания, които може да бъдат причинени от множество причини. Както женските, така и мъжките котки страдат от такива заболявания, но все пак по-предразположени са мъжките котараци, тъй като уретрата им е по-дълга. Най-често се наблюдават при котки с наднормено тегло или при тези, които консумират предимно суха храна. Рискът от тази заболявания може да се увеличи при стрес, внезапни промени или в домакинства с няколко котки. Лечението зависи от вида на заболяването, а симптомите включват:
- Прием на повече вода от обикновеното количество
- Повръщане
- Липса на апетит
- Напрежение и болка при уриниране
- Кървава урина
- Уриниране на необичайни места
- Прекомерно близане около пикочната област (заради болка)
- Депресия
- Дехидратация
Спешен случай е, ако котката ви не може да уринира.
При най-малки съмнения, че мъркащият ви приятел иска да отиде до тоалетна, но не успява – веднага го заведете при ветеринарния лекар! Това е животозастрашаваща ситуация, така че следва да действате мигновено.
Вижте още: Видове инфекции на пикочните пътища при котки
Диария
Диарията е друга често срещана ситуация при гальовните приятели, като тя може да се появи поради:
- Развалена храна
- Инфекции
- Чревни паразити
- Алергии
- Чернодробни заболявания
- Рак и др.
Симптомите са ясни – меки, воднисти или течни изпражнения. Диарията не е опасно състояние и е съвсем в реда на нещатада се появява от време на време, особено, ако е свързана с храната. В тази ситуация, най-добре дайте на мъркащия си приятел котешка трева, повече суха храна и бъдете сигурни, че пие достатъчно вода, за да не се дехидратира. В случай, че състоянието продължи повече от ден-два, най-добре потърсете помощ от ветеринарния си лекар, тъй като причината може да не е просто раздразнен за малко корем.
Ако забележите следните симптоми, не не се колебайте да потърсите бързо ветеринарния си лекар:
- Повръщане
- Тъмни или кървави изпражнения
- Напрежения по време на изхождане
- Загуба на апетит
- Треска
- Летаргия
Вижте още: Котешка диария: няколко лесни идеи за лечение
Проблеми с очите
Проблемите с очите при котките може да бъдат причинени от редица неща:
- Конюнктивит
- Вируси
- Възпаления
- Травма
- Язва на роговицата
- Заболявания на ретината
Често срещаните симптоми, които индикират, че гальовният приятел страда от проблеми с очите са:
- Сълзене
- Секрет около очите
- Зачервяване на клепачите
- Присвиване на очите
- Видим трети клепач
В повечето случаи, проблемите с очите се считат за спешен случай, така че заведете котката си на ветеринарен лекар възможно най-скоро.
Вижте още: Котешки инфекции на очите: кои са те и как да ги разпознаем
Бълхи
Появата на бълхи е доста често срещан проблем при мяукащите животни. Независимо дали котката ви живее на закрито, ако не се обезпаразитява редовно според препоръка на ветеринарния лекар, тя не е по никакъв начин застрахована от появата на бълхи. Ако гальовният ви приятел има бълхи, следете за следните симптоми:
- Мръсотия от бълхи по козината, най-често на гърба (те изглеждат като малки черни точки)
- Разчесване
- Често облизване
- Зачервена или раздразнена кожа
- Падане на козината
- Кожни инфекции
Бълхите могат да живеят повече от една година, и ако прекарат толкова време при мъркащия ви приятел, той е застрашен от анемия, тъй като те се хранят с кръв. Хубавото е, че в днешно време съществуват много видове лекарства и начини, по които можете да се отървете от бълхите. Вашият ветеринарен лекар ще ви посъветва за най-подходящия вариант за вашето коте.
Вижте още: Котката ми има бълхи - как да се справя
Тении
Още един доста често срещан проблем при гальовните приятели са тениите. Обикновено се появяват след като мъркащият ви приятел е погълнал бълха, най-вероятно докато се е миел. Те живеят в тънките черва на котките и могат да пораснат до 50 см! В повечето случаи те се разпадат, така че е малко вероятно да видите цял червей. Симптомите на инфекция обаче, могат да бъдат почти невидими, но могат да включват и повръщане или загуба на тегло.
Най-лесният начин да резберете дали мъркащият ви приятел има такава инфекция е да погледнете неговите изпражнения или зоната около ануса. Обикновено тенията излиза точно от там и могат да се забележат тънки, малки и бели на цвят червей, горе-долу с големината на оризово зърно. В тази ситуация следва да потърсите ветеринарния лекар, за да прегледа котката ви и да предпише необходимото лечение. Възможностите са различни – инжекции, хапчета или локални лекарства.
Както споменахме – тези червей се появяват след като мъркащият ви приятел е погълнал бълха. Това означава, че трябва задължително да се справите с бълхите, за да предотвратите както тяхната поява, така и появата на червеи.
Макар че гальовните приятели живеят предимно у дома, на закрито, ако не обезпаразитяват редовно и не посещавате рутинно ветеринарния си лекар – могат да се появят някои здравословни проблеми. Нашият съвет е да не неглижирате състоянието на котката си, защото това ѝ носи болка и дискомфорт, а никой не иска да причинява това на домашния си любимец, нали?
Вижте още:
Как да избера ветеринарен лекар за котката ми
Колко често трябва да водя котката си на ветеринар