50 изненадващи факта за котките

Котка и въпросителни знаци Снимка: iStock

З наете ли, че котките могат да издават над могат да ви маркират с територия, докато месят с лапи върху вас? Или че мъркането им не е само израз на удоволствие, а може да има лечебен ефект? Че има котки, които обичат да плуват, и че всяка котка има уникален отпечатък на носа – както при хората с пръстовите отпечатъци?

В тази статия сме събрали 50 любопитни, странни, забавни, дори невероятни факта за котките. Независимо дали сте отдаден котешки стопанин, тепърва обмисляте да си вземете пухкав приятел, или просто обичате животните – тук ще откриете нещо ново, което да ви усмихне, изненада или вдъхнови.

1. Котките прекарват между 30 и 50 процента от деня си в миене на козината

Това поведение има няколко функции: помага на котките да маскират миризмата си, за да избегнат хищници, охлажда ги, стимулира кръвообращението и разпределя равномерно естествените масла върху козината им – така остават сухи и топли.

2. Мъркането не винаги означава щастие

Котките често мъркат, когато са доволни, но също така го правят и, когато са болни, уплашени, наранени или дори когато раждат.

Dogsandcats.bg

3. Мъркането може да помага за заздравяване на рани

Домашна коткаСнимка: iStock

Учените все още не са напълно сигурни защо котките мъркат при болка, но една от водещите теории е, че честотата на звука (между 25 и 150 херца) може да подпомага укрепването на костите и възстановяването на тъкани.

4. Носът на котката има рецептори за коча билка

Чудили ли сте се защо кочата билка кара котките да полудяват? Тя съдържа съединения като непеталактон, които котката улавя чрез рецептори в носа и устата. Това предизвиква типични реакции като душене, търкаляне, триене на главата и дори еуфорично поведение.

5. Но не всички котки реагират на коча билка

Повече от половината котки по света не се влияят от кочата билка. Причината е генетична – ако един от родителите реагира на билката, шансът котето да я харесва е 50%. Ако и двамата родители са чувствителни към нея, вероятността нараства до 75%.

6. Котката Нала (Nala cat) е носител на Гинес за най-много последователи

Познатата на милиони фенове със своите блестящи сини очи и изразителна муцунка, Nala държи Световния рекорд на Гинес за най-много последователи в Instagram за котка.

Макар днес да се радва на над 4 милиона последователи, пътят ѝ към славата не започва с блясък и лайкове. Както много други животни в САЩ, нейният живот започва скромно – в приют за домашни любимци в Калифорния, където през 2011 г. бъдещият ѝ собственик я осиновява и променя съдбата ѝ завинаги.

Домашна коткаСнимка: iStock

7. Много известни личности са обичали котки

Сред тях са Екатерина Велика, Ейбрахам Линкълн, Фреди Меркюри, Марк Твен, Ърнест Хемингуей, Карл Лагерфелд и много други. Ако вие също сте запален любител на котките – значи сте в добра компания.

Вижте още: 12 исторически личности, които са били луди по котките

8. Най-старата жива котка в света е на 30 години.

Редордът на Гинес за най-старата жива котка е на Флоси, котка която живее във Великобритания. Настоящата ѝ собственичка, Вики, казва, че тя все още е игрива и любопитна, не се притеснява от глухотата си и бързо се адаптира към новата среда, въпреки липсата на зрение.

9. Котките може да ви маркират като територия, когато ви масажират

Експертите не са открили защо котките обичат да месят с лапи, но са измислили няколко възможни обяснения, едно от които е, че вашето коте се опитва да маркира своята „територия“ (това сте вие!) с ароматните жлези в лапите си. И тъй като котенцата месят корема на майка си, за да стимулират производството на мляко, има и шанс те да пренесат това поведение в зряла възраст.

10. Котките не винаги кацат на краката си

Домашна коткаСнимка: iStock

Противно на общоприетото схващане, котките не винаги се приземяват на краката си, когато падат. Но по-често и четирите лапи докосват земята. Котките имат фантастично чувство за баланс, така че могат да различават „горе“ от долу и да коригират телата си съответно. Ако усетят, че се спускат надолу, те извиват гъвкавите си гръбначни стълбове във въздуха, което им позволява да се изправят, за да не паднат в гърбовете си.

11. Котките могат да страдат от най-различни алергии

Мъркащите животни могат да страдат от почти толкова алергии колкото и ние, хората - полени, определени храни, постелката на тоалетната, други животни и т.н.

12. Котките могат да тичат по-бързо от Юсеин Болт

Изненадващо или не, но котките всъщност могат да тичат по-бързо от най-бързия човек на света – Юсеин Болт. Неговият световен рекорд е около 43 км/ч, докато средната скорост на професионалните атлети е около 35 км/ч.

Здрави и енергични котки, дори без специални тренировки, могат да развият скорост до 48 км/ч – достатъчна, за да оставят Болт зад себе си!

13. Най-бързата домашна порода котка е Египетската мау

Тя може да достигне скорост до 48 км/ч и е наричана „котешка хрътка“. Освен това е изключително опитна в скачането, благодарение на много мощните си, мускулести задни крака.

14. Древните египтяни са обичали котки

Древните египтяни почитали котките и дори се покланяли на полукотешка богиня на име Бастет. Хората, които нараняват или убиват котки, са изправени пред сурови правни присъди, включително смъртно наказание.

15. Никой не знае защо черните котки се считат за лош късмет в някои култури

Домашна коткаСнимка: iStock

Този мит се е запазил в западната цивилизация от векове. Котките с тъмна козина за първи път се свързват с Дявола през Средновековието и когато пандемията от Черната смърт опустошава Европа в средата на 14-ти век, суеверните индивиди реагират, като избиват популацията на черните котки. Оказва се обаче, че вредителите пренасят смъртоносната болест и че котките, които ядат гризачи, всъщност са помогнали за ограничаване на разпространението ѝ.

16. В Япония и Великобритания черните котки носят късмет

Черните котки се смятат за лоша поличба на много места по света, но в Япония те се възприемат като добри. История от друга част на света, гласи, че британските моряци са вярвали, че черните котки им носят късмет и безопасно завръщане у дома. Наред с това, моряците често са превозвали котки на корабите си, тъй като тези приятели ловуват мишки и спасяват запасите от храна.

17. Котките не могат да вкусят сладко

Котките са генетично предразположени да не могат да вкусят сладко. Вероятно ще отхапят от чинията ви, ако съдържа месо, но ще я оставят на мира, ако е пълна с торта.

18. Котешките изложби съществуват поне от 1871 г.

Домашна коткаСнимка: iStock

Първата в света голяма изложба на котки се проведе в лондонския Кристален дворец през юли 1871 г. Стотици котки (и десетки породи) бяха изложени и се казва, че около 200 000 гости са присъствали на събитието.

19. Някои котки имат допълнителни пръсти

Освен внушителните си размери, котките Мейн Куун понякога се раждат с шест пръста - т.нар. „полидактилни“ котки. Хемингуей е имал много такива мъркащи животни, като те продължават да се развъждат в неговата къща музей в Кий Уейст, Флорида.

20. Мъжките котки имат бодливи полови органи, подобно на влакната на езиците

Въпреки че са болезнени за дамата котка, те наистина служат с цел: бодлите стимулират вулвата, позволявайки на женската да овулира и също така я предпазват от бягство по време на сношаване.

21. Не всички котки имат козина

Домашна коткаСнимка: iStock

Котките Сфинкс нямат кожени палта, но телесната им температура все още е с четири градуса по-висока от типичната котешка. Други породи с по-рехава козина са Донски Сфинкс, Петерболд, Ликой и други.

22. Мозъците на котките работят по подобен начин на нашите

Като бозайници имаме подобни мозъчни структури и функции. Подобно на нас, котките усещат минаващото време. Предполага се, че гальовните животни могат да броят или поне да правят разлика между две точки или три, ако получат за награда храна.

23. Котешкият нос служи като индивидуален отпечатък

Ако погледнете носа на котката си под лупа, ще видите шарка от неравности и ръбове. Тези модели са уникални за всяка котка. Подобно на човешките пръстови отпечатъци, няма две котки с еднакви отпечатъци от носа. Ако гальовните животни имаха телефони, които да отключват с отпечатък, както правим ние - то той ще бъде на носа, а не на лапите.

Домашна коткаСнимка: iStock

24. Бременността на котката продължава 63-65 дни

Това са малко повече от два месеца, така че нещата се случват доста бързо в света на котките.

25. Котешкото сърце тежи около 20 грама

Сърцето на котката е физически и функционално много сходно с това на човешкото или дори кучешкото сърце. Въпреки че 1 на 10 котки страда от някаква форма на сърдечно заболяване, много рядко котките получават сърдечни пристъпи.

26. Средното мяукане на котка се измерва около 45 dB по интензитет

Колко гласовита е вашата котка - зависи от много различни фактори. Някои животинчета мяукат за абсолютно всичко, докато на други не може да чуете гласа. Понякога породата също е фактор за това колко мяука котката. Някои от най-гласовитите породи са Бенгалска котка, Сиамска, Сфинкс, Турски ван, Турска ангорска и други.

27. Котките могат да завъртят ушите си на 180 градуса

Домашна коткаСнимка: iStock

С 32 мускула, посветени на тези въртящи се уши, можете да се обзаложите, че те чуват всичко, без значение колко тихо ходите.

28. Крайниците на Сиамските котки са по-тъмни заради студеното

Друг интересен факт за точките на Сиамската котка е, че те се развиват от температурата. Цветовете на козината са частично повлияни от сиамския алел, който възпрепятства развитието на цветовете по цялото тяло на котката.

Въпреки това, някои области на тялото, които са по-студени не позволяват генната мутация да ги засегне. Тези области са крайниците и включват ушите, лапите, опашките и носа, поради което тези части имат по-тъмно оцветяване от останалата част на тялото.

29. Котките подлежат на обучение

Гальовните животни са достатъчно интелигентни, че да се обучават, има редица доказателства и това би ви казал всеки котешки стопанин. Просто трябва да намерите правилната мотивация. С други думи - правилните лакомства, както и търпение от ваша страна.

30. Съществува „котка-върколак“

Домашна коткаСнимка: iStock

Породата „Ликой“ е необичайна котка, която не може да се види навсякъде. Тя се появява случайно след естествена мутация в популацията на диви котки. Името идва от думата на гръцки Λύκος, Lykos, което означава „вълк“, а тези котки още се наричат „Котки-върколак“, поради външния си вид, който малко напомня на вълците.

31. Повечето котки не обичат да се мокрят, защото това е закодирано в ДНК-то им

Предполага се, че гальовните животни не харесват водата, просто защото в своята история предците на нашите домашни котки се появяват в пустинни и сухи райони. Също така водата може да развали до известна степен структурата на козината на котките и да създаде голям дискомфорт на животинчето.

32. Но не всички котки мразят водата

Все пак има котки, които харесват водата и прекарват време да играят в нея и да цапат с лапи. За някои породи това даже е типично - Турски ван, Мейн Куун, Бенгалска котка.

33. Котките харесват малки пространства

Домашна коткаСнимка: iStock

Защо котките обичат да седят в кутии? Предполага се, че затворените пространства карат котките да се чувстват по-защитени, сигурни. Освен това спането в кутия може да помогне на котката да запази повече телесна топлина, така че да остане на топло и уютно.

34. Котките могат да се потят

Макар и да се случва рядко, но ако котките се потят това ще е през лапите. А понякога, когато им стане много горещо, се задъхват и дишат с отворена уста, което обаче е зов за помощ и трябва да обърнете внимание на котката си, ако е прегряла.

35. Котките прекарват по-голямата част от живота си в сън

Освен че се мият през цялото време, се предполага, че котката прекарва огромна част от живота си в сън. Можем само да им завиждаме.

36. Котките могат да скочат до 6 пъти собствената си височина

Това се дължи на силните им задни крака и отличната координация, които ги правят едни от най-добрите скачачи в животинското царство.

37. Котешкото обоняние е 14 пъти по-добро от човешкото

Това е единственото сетиво, което е напълно развито при котенцата още от утробата. Новороденото коте бързо използва носа си, за да се ориентира към най-близкото зърно и да вземе първата си глътка подхранваща коластра и мляко.

38. Сиамските котки се раждат чисто бели

По-късно при тези гальовни приятели се появява характерното оцветяване „point“, което означава тъмни крайници - лапи, уши и лице.

39. Страхът от котки се нарича „фелинофобия“

Колкото и невероятно да ни се струва има хора, които изпитват голям страх от котките и не желаят да са близо до тях.

40. Котките могат да направят до 276 физиономии

Домашна коткаСнимка: iStock

Проучването е направено през 2023 г. и е публикувано в ‌Behavioural Processes. Изследователи разглеждат колко сложни са движенията на лицевите мускули на котките, както и цялостния състав на главите на котките, позициите на ушите, мустаците и размера на зениците. Те документират 276 различни изражения на лицето на котките.

41. Ноктите на котките се прибират

Тъй като котешките нокти излизат от върховете на пръстите на краката им, когато те не се използват, си „почиват“ прибрани. Върховете все още могат да „надничат“, но може да е трудно да се видят през козината на котката.

42. Едно котило от котенца може да има много бащи

Женските котки могат да имат сексуални отношения с повече от един мъжки, за да създадат котило, което обяснява голямото разнообразие от цветове, шарки и характери, които могат да се видят в тяхното потомство.

43. Ако видите трицветна котка - тя е женска

Причината е, че женските котки имат две X хромозоми, а мъжките имат една X и една Y. Палтата от калико и черупка на костенурка изискват две X хромозоми; следователно те обикновено са женски. Една от 3000 калико котки е мъжка, според изследване.

44. Не всички котки имат мустаци

Единствените известни породи котки, които може да нямат естествени мустаци, са тези с мутация без косми, като котката Сфинкс, Донски Сфинкс, Бамбино и други. Някои от тях обаче имат мустаци по същия начин, по който и останалите породи с гъста козина.

45. Котките имат повече кости от нас

Котките имат около 230 кости в тялото си. Това е малко повече от 206-те кости в човешкото тяло!

46. Котките обичат маслини

Опитайте да отворите пакет зелени маслини и може да забележите как котката ви е дотърчала. Причината е в съединение на маслините, което предизвиква наркотичен ефект при мъркащите животни, подобно на кочата билка.

47. Мустаците на котката са изключително важни

Домашна коткаСнимка: iStock

Котешките мустаци имат много функции - служат за баланс, за преценяване на пространството и имат много нервни окончания, които изпращат информация до мозъка.

48. Очите на котките светят в тъмното, защото са снабдени със специален отразяващ слой

Той се нарича „tapetum lucidum“. Терминът е латински и означава „светещ слой“. Благодарение на него гальовните животни виждат в тъмното. Хората нямаме такъв слой и съответно се справяме много по-лошо в тъмнина от котките.

49. Грубите влакънца по езиците на котките са изградени от кератин

Науката зад грапавостта на котешките езици се свежда до еволюционна черта, наречена нишковидни папили. Тези малки бодли се образуват от кератин, който е същият материал, който изгражда косата и ноктите. Всъщност, ако увеличите езика на котка няколкостотин пъти, ще видите, че нишковидните папили на котките са оформени почти точно като миниатюрни версии на котешки нокти.

50. Котките обичат стопаните си

Домашна коткаСнимка: iStock

Завършваме с последния и най-положителния и мил факт за котките - те ни обичат. Макар да изглеждат независими има редица начини, по които тези мъркащи приятели ни демонстрират любовта и привързаността към нас. Просто трябва да следим за знаците.

Виж още