Сиамска котка

Други имена
Siamese, Meezer, Mese
Научно име
Felis catus
Размери
20-25 см. 29-36 см.
Тегло
4 - 5 кг.
Живот
15 - 20 г.
Произход
Тайланд
История
Сиамските котки са едни от най-старите породи домашни котки, както и едни от най-популярните в цял свят. Предполага се, че тези приятели произхождат от Сиам (сега Тайланд), където са живели в дворци и храмове. Историята им е подобна на другите древни котки, обитавали същите георграфски ширини – Као мани, Корат и Бирманската котка.
Те всички са били силно ценени като спътници на високопоставени особи и религиозни водачи и са служили като пазители на скъпоценности в будистките храмове. Съществуват различни приказки и легенти как Сиамските котки са пазили човешките скъпоценности. Една от тях например, разказва, че тези гальовни приятели са охранявали скъпоценни пръстени, сложени на опашките им. За да не ги загубят, те са стискали края на опашките си здраво на кравайче и от там те са станали толкова нагънати и гъвкави.
Тези котки са имали още една много важна функция – те са помогали на душите в плавното преминаване към отвъдното. Сиамските котки са описани и в Книгата с поезия за котки Tamra Maew.

Dogsandcats.bg
Сиамските котки са били много ценни в родината си и рядко са показвани на външни лица. Около 1800г вече са внесени във Великобритания. За пръв път породата е показана в Европа на изложение за котки в Кристалния дворец в Лондон през 1871г. Поради леко кръстосаните си очи и извита опашка, първоначално не се приемат добре от журналистите, но въпреки това Сиамците стават много популярни във Великобритания точно заради необичайния си външен вид.
В началото на 1900 г. Сиамските котки започват да се появяват в изложби в Северна Америка и бързо си проправят път като една от най-популярните късокосмести котки в Северна Америка. Заради своята популярност, Сиамците са използвани в много съвременни породи котки, като например Оцикет, Хималайска, Бирманска, Ориенталска, Тонкинска, Балийска, и други.
Външен вид
Сиамката е основната порода за групата на сиамските породи, която включва Балийските и Ориенталските котки, които имат един и същ тип тяло, но са с различно оцветяване. Те са средни по размер с издължени линии на тялото, грациозни и стройни. Главата е дълга, с триъгълна форма. Ушите също са триъгълни. В Сиамските котки няма нищо закръглено. Жизнени, силни, мускулести, винаги в отлично физическо състояние. Козината им е къса, прилепнала към тялото, много лъскава и фина на допир. Традиционните цветове са:

- Тюлен (Seal point) – най-тъмен тип, почти черен цвят на point зоните
- Шоколадов (Chocolate point) – по-светло кафяви точки
- Син (Blue point) – сиво-сини оттенъци
- Люляк (Lilac point) – най-светлата версия, със светлосиви оттенъци
Тези цветове са разположени в окраска тип калърпойнт (colorpoint), която се характеризира със светъл цвят и тъмни крайници – лапи, глава или опашка. Една от най-специалните черти на породата са средно големите очи с формата на бадем, които могат да са леко кръстосани. Те винаги са яркосини и заедно с ушите и оцветяването в крайниците създават уникалния вид на породата.
Знаете ли, че Сиамските котки притежават уникални генетични характеристики, които определят външния им вид?

-
Оцветяване на козината, което зависи от температурата
Характерното „point“ оцветяване (тъмни крайници като уши, опашка, муцуна и лапи) се дължи на температурно-чувствителна мутация в гена за тирозиназа – ензим, който участва в синтеза на меланин, основният пигмент в козината. При нормална телесна температура (около 38–39°C) ензимът остава неактивен, което води до липса на пигмент в централната част на тялото. В по-хладните части на тялото (под 37°C), като крайниците, ензимът функционира и води до по-тъмна пигментация.
Това е причината поради която point оцветяването се проявява само в определени зони и се влияе от околната температура. Ако Сиамска котка живее в студен климат, цветните ѝ участъци ще станат още по-тъмни.
- Частичен албинизъм на Сиамските котки
Сиамските котки носят хималайски алел (c^s) – рецесивна мутация на гена за албинизъм, който води до частичен албинизъм. Това се изразява в раждане на чисто бели котенца, тъй като в утробата температурата е висока и не позволява активиране на пигментацията. Постепенното оцветяване на котетата започва около 1-3 седмици след раждането, когато котенцата започнат да се охлаждат извън утробата. Окончателната окраска се формира около 5-8 месечна възраст, а интензивността на цвета ще зависи от температурата на околната среда.

Синьо-белите очи пък са резултат от същата мутация, която ограничава отлагането на пигмент в ириса. Очите често имат интензивно сапфирено-син цвят поради начина, по който светлината се разпръсква през непрозрачната ирисна структура.
Характер
Тези котки са любвеобилни, предани, интуитивни и забележително интелигентни. Те са много социални и ориентирани към хората. Също така са доста чувствителни, така че могат да ви се разсърдят, ако усетят укор от ваша страна. Не обичат да остават сами, така че задължително трябва да имат компания, която, в повечето случаи, най-добре е да бъде друга Сиамска котка. Те са изключително игриви и могат да се забавляват с часове без да изпитат умора. Обичат топлите места и обикновено може да бъдат намерени сгушени под завивките, до парното или до всичко, което излъчва топлина.
Отличителна черта е тяхната гласовитост и постоянното желание за водене на „разговор“. Те използват цял арсенал от звуци – от тихо мъркане до мощно мяукане, с което изразяват мнението си, настояват за внимание или просто „обсъждат“ деня си с вас. Сиамците често изграждат силна емоционална връзка с един или двама души от семейството и могат да бъдат силно лоялни, почти кучешки в поведението си – следват стопанина си от стая в стая и активно участват във всичко, което се случва.

Те са отлични наблюдатели и бързо научават нови неща – включително как да отварят врати, шкафове или дори да „управляват“ автоматична хранилка. Именно заради високия си интелект, имат нужда от умствена стимулация и разнообразие – интерактивни играчки, катерушки, дори дресьорски игри. Ако се почувстват пренебрегнати или им е скучно, могат да станат пакостливи или капризни.
Сиамските котки са чувствителни не само към отношението към тях, но и към настроенията в дома – лесно усещат напрежение и реагират на стрес. Те се нуждаят от спокойна, предсказуема среда и много обич, като в замяна даряват изключителна привързаност и вярност.
Здраве
Сиамските котки обикновено са здрави и може да живеят 15 и или повече години. Въпреки това, някои представители имат генетични проблеми, които са свързани с дългогодишното селективно развъждане. В някои сиамски кръвни линии е установена наследствена чернодробна амилоидоза. Болестта кара неразтворим протеин, наречен амилоид, да се отлага в черния дроб, причинявайки лезии, дисфункция и евентуална чернодробна недостатъчност.
Има случаи на дилатационна кардиомиопатия, увеличаване на сърдечния мускул, което намалява сърдечната функция. Някои сиамски линии са склонни към натрупване на плаки, образуване на зъбен камък и гингивит, затова грижата за зъбите е важна. Сиамските котки се нуждаят от ежегодни ветеринарни прегледи, периодично почистване на зъбите от ветеринарен лекар и, ако котката ви го понася, редовно миене на зъбите с помощта на котешка паста и четка за зъби. Те са склонни да бъдат чувствителни към анестезия.
Образуването на струвитни камъни в пикочния мехур се наблюдават по-често при тези породи. Представителите с кръстосани очи, могат да срещат проблеми със зрението си. Препоръчват се редовни посещения при ветеринарен лекар за необходимите ваксинации, обезпаразитяване и прегледи.
Грижа

Късата и фина козина на Сиамските котки се нуждае от малко грижи и е изключително лесна за поддържане.Тяхната козина не пада толкова в сравнение с дългокосместите породи, но редовното сресване веднъж седмично помага за премахване на падналите косми и стимулира кръвообращението на кожата. Освен това, много Сиамци свързват четката с време за обич и внимание – което прави грижата не само полезна, но и приятно преживяване за тях.
Очите и ушите на Сиамците са чувствителни и трябва да се проверяват редовно. Събиращият се секрет в ъгълчетата на очите или ушна кал трябва да се почистват с влажна, мека кърпа или специални ветеринарни кърпички. Ако забележите зачервяване, неприятна миризма или прекалено често чесане, това може да е знак за инфекция и изисква преглед при ветеринар.
Сиамските котки са предразположени към зъбен камък и възпаления на венците, затова устната хигиена е от ключово значение. Препоръчва се миене на зъбите няколко пъти седмично със специална котешка паста и четка, както и даване на дентални лакомства или суха храна, която подпомага механичното почистване на зъбите. В някои случаи, ветеринарят може да предложи професионално почистване с ултразвук под лека анестезия.
Тъй като Сиамците са много активни и емоционално чувствителни, грижата за тях включва и осигуряване на ментална и физическа стимулация – играчки, катерушки, тунели, време за игра със стопанина и възможност за наблюдение през прозорец. Всички тези неща допринасят за щастието и дълголетието на котката.
Хранене

Сиамските котки нямат нужда от специфична диета, но поради високата си активност и елегантно, но мускулесто телосложение, се препоръчва хранене с висококачествена храна, богата на животински протеини. Стандартната премиум суха и мокра храна обикновено е напълно достатъчна, стига да съдържа основните хранителни вещества: таурин, омега-3 и -6 мастни киселини, витамини и минерали. Както при всички котки – осигуряването на свежа, прясна вода по всяко време е абсолютно задължително. Някои марки предлагат и специална котешка храна за Сиамски котки.
Важно е да се следи количеството на храната, тъй като Сиамките са склонни към преяждане, особено ако са оставени сами дълго време или са в по-слабо активна среда. Някои стопани предпочитат разделяне на дневната дажба на 2–3 по-малки хранения, за да избегнат храносмилателни проблеми и покачване на тегло.
Деца и домашни любимци

Сиамските котки обикновено са добри семейни домашни любимци, но имайте едно на ум с тях. В сравнение с повечето породи, може да срещнете известни трудности при запознаването им с други домашни любимци и свикването с тях, особено ако другото животно е доминантно, шумно или твърде нахално. Сиамците са интелигентни и чувствителни същества с ясно изразено чувство за територия, така че адаптацията трябва да е бавна, контролирана и с търпение.
Когато се отглеждат заедно от ранна възраст, Сиамските котки могат да изградят стабилни връзки с други котки, кучета или дори по-малки животни, но всичко зависи от индивидуалния темперамент и подхода на запознаване. За предпочитане е другото животно да има спокоен и социален характер. Често се разбират добре със Сиамци, ако са възпитани внимателно.
Препоръчително е децата да са по-големи – поне на 6–7 години, за да знаят как да се държат с котката, без да играят грубо, да я дърпат за опашката или да я вдигат насила. С правилно отношение, Сиамецът може да бъде изключително отдаден и игрив партньор, който с удоволствие ще участва в забавленията у дома. Той обича вниманието, но на своите условия, и може да се отдръпне или дори да се ядоса, ако се чувства пренебрегнат или насилен.

Сиамските котки често изграждат силна емоционална връзка с един човек от семейството, когото възприемат като „свой“ – и може да проявяват ревност, ако вниманието към тях намалее. Затова е важно всеки член на домакинството да участва в грижата и играта с котката, за да се изгради доверие и усещане за принадлежност.
Също така, Сиамците се чувстват по-щастливи в социална среда – ако прекарвате дълги часове извън дома, добре е да помислите за второ животно за компания, било то друга Сиамска котка или домашен любимец със сходен темперамент. Оставени сами твърде дълго, тези котки могат да развият поведенчески проблеми, като прекомерно мяукане, дъвчене на предмети или дори депресивни състояния.
Сиамските котки в киното
Сиамските котки винаги са привличали внимание с елегантния си вид, пронизващ поглед и загадъчно поведение. Неслучайно те често намират своето място и на големия екран. В киното – анимационно и игрално – тези котки са изиграли редица запомнящи се роли, като често са представени като умни, независими и с ясно изразен характер. Ето някои от най-емблематичните им появи:
Най-емблематичните анимационни сиамски котки в историята на киното. Хитри, злобнички и изключително запомнящи се, Си и Ам оставят траен отпечатък в поп културата с песента „We are Siamese (If you please)“. Макар и антагонисти, те са истински икони на Дисни анимацията.
Една от малкото реални сиамски котки с главна роля. Тао е смела, лоялна и демонстрира характер, който стопля сърцата. Филмът проследява нейното пътешествие през дивата природа на Канада заедно с две кучета, за да се върнат при своето семейство.
-
DC (Darn Cat) – „Тази проклета котка!“ That Darn Cat!, 1965 г.
Макар котката във филма да не е класическа чистокръвна Сиамка, героят ѝ носи всички характерни черти – независимост, съобразителност и вродена хитрост. Филмът е толкова популярен, че през 1997 има римейк с Кристина Ричи и ново котешко изпълнение в главната роля.
Сиамският музикант в джаз-бандата на уличните котки. Макар и кратка, неговата роля е ярка и пълна с енергия. Съчетава типично сиамска визия с бохемски дух – демонстрира акробатика, чувство за ритъм и артистичен чар.